Nedim Useinov: Esas amacımız Kırım'ı geri kazanmak

Diaspora
Emrah Aksel
30 Aralık 2019, 22:41
Emrah Aksel
30 Aralık 2019, 22:41

Dünya Kırım Tatar Kongresi(DQTK) İcra Komitesi Polonya Üyesi, Varşova Üniversitesi Siyaset Bilimi Araştırma Görevlisi Nedim Useinov, Polonya’daki Kırım Tatar diasporasının durumu, Rusya’nın enformasyon politikalarına karşı mücadele ve Kırım Tatar milli mücadelesinin günümüzdeki durumuna dair Kırım Haber Ajansına değerlendirmelerde bulundu.

Useinov, Polonya’daki Kırım Tatarlarının uzun yıllar boyunca bu ülkede yaşamalarından dolayı ana dillerini unuttuğunu ancak 2014 yılındaki Rusya’nın Kırım’ı işgalinin önemli bir milat olduğunu vurguladı. Nedim Useinov konuyla ilgili, “Polonya’da, 2014 yılında Kırım’da işgal başladıktan sonra milli duygularda yeniden bir canlanma oldu” dedi.

Kırım Haber Ajansına verdiği röportajda Useinov, “Polonya Tatarları, Türkiye’de, Romanya’da ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki Kırım Tatar diasporasının büyüklüğünden haberdar değil. Oysa biz, birkaç binlik bir halk değil bir kaç milyonluk büyük bir halkız” ifadelerini kullandı.

“KIRIM’DA KIRIM TATARLARININ AĞZI KAPATILMIŞ DURUMDA”

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki insan hakları ihlallerine ve yapılan baskılara da değinen Useinov, “Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının ağzı kapatılmış durumda.” ifadelerini kullandı.

“EN ÖNEMLİ AMACIMIZ KIRIM’I GERİ KAZANMAK”

DQTK İcra Komitesi Polonya Üyesi Nedim Useinov, Kırım Haber Ajansının Kırım Tatarlarının sesi olduğunu ve Kırım Tatar dilinin korunmasında önemli bir yere sahip olduğunun altını çizdi.
Useinov, konuşmasında Kırım meselesine de dikkat çekerek, “Ukrayna’nın bize yardımcı olması gerekiyor. En önemlisi de, bize Ukrayna anayasasında Kırım Tatar Cumhuriyetini kurmak için gerekli düzenlemeleri yapması gerekiyor. Bizim en önemli amacımız; Kırım’ı geri kazanmak ve öz medeniyetimizi saklamak ve inkişaf etmesini sağlamaktır” dedi.