Necip Hablemitoğlu suikastinin kilit ismi Ukrayna'da yakalandı

16 Aralık 2019, 13:09

Araştırmacı, yazar ve akademisyen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının üzerinden 17 yıl geçmesine rağmen hala aydınlatılmayan olayla ilgili Ukrayna’da flaş bir gelişme yaşandı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında adı İnterpol’e bildirilen ve arananlar listesine alınan suikastin şüphelilerinden N.G.B. (45) Ukrayna’da yakalandıktan 5 ay sonra mahkemeye çıkarılıyor. Ukrayna mahkemesinin zanlı hakkında mahkumiyet vermesi halinde, Türkiye’ye iade edilmesi bekleniyor.

10 TEMMUZ’DA YAKALANAN ŞAHIS, NECİP HABLEMİTOĞLU’NUN KATİL ZANLILARINDAN!

Söz konusu şahıs, 10 Temmuz 2019’da Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında Ukrayna kolluk kuvvetleri tarafından yakalanmıştı. Kırım Haber Ajansı, uluslararası arananlar listesinde olan şahsın yakalanması olayına o tarihteki haberinde yer vermişti.

Kırım Haber Ajansında yayımlanan haberde yakalanan şahsın, Türkiye’de bir akademisyenin öldürülmesi olayına karıştığı ifade edilmişti. Adı geçen akademisyenin, 18 Aralık 2002’de şüpheli bir suikaste kurban giden Necip Hablemitoğlu olduğu ve yakalanan şahsın Hablemitoğlu suikastinin kilit isimlerinden birisi olduğu ortaya çıktı.

ŞÜPHELİNİN TÜRKİYE’YE GÖNDERİLMESİ BEKLENİYOR!

Şahsın, TSK’dan ihraç edilmiş eski bir subay olduğu ve Ukrayna’ya kaçtığı, 5 yıldır da bu ülkede yaşadığı bildirildi. Öte yandan, “Komutan” lakaplı N.G.B.’nin, kamuoyunda “sauna çetesi davası” olarak bilinen davada da adının geçtiği bildirildi.

Şüphelinin, şu anda mahkeme sürecinin devam ettiği ve Türkiye Cumhuriyeti makamlarının şahsın Türkiye’ye gönderilmesine ilişkin girişimleri başlattığı öğrenildi.

EŞİ ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU, AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan, Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu, olayla ilgili sosyal medya üzerinden şu açıklamalarda bulundu:

“Bu kısa açıklama bir ön bilgilendirme olsun. Soruşturma dosyasına dair avukatımız aracılığı ile ben de son dakika olarak geçen bu bilgiye vakıfım. Ancak henüz net bir şey yok, sadece güçlü şüpheli diyelim. Öğleden sonra bir açıklamamız olacak”


necip hablemitoğlu
suikast