Nazarbayev, Kazakistan'ı perde arkasından yönetmeye devam ediyor

21 Ekim 2019, 17:02

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in, artık resmi olarak birçok bakan ve bürokratın ataması için eski lider Nursultan Nazarbayev’in onayını alması gerekecek.

Euronews’in haberine göre, Pazartesi yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesine göre, içişleri, dışişleri ve savunma bakanlıkları dışında bütün bakanların atamaları, Güvenlik Konseyi başkanı olan kurucu Cumhurbaşkanı Nazarbayev’in onayına tabi tutulacak. Aynı prosedürün il valileri ve bazı kıdemli yetkililer için de geçerli olduğu belirtildi.

Kazakistan’da geçen haziran ayında yapılan seçimlerde; Cumhurbaşkanı Tokayev, eski Kazak liderin de desteğini alarak, oyların yüzde 70,76’sını almıştı. Yemin ederek cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Tokayev, anayasaya göre Nisan 2020 yılına kadar bu görevi sürdürecek.

NAZARBAYEV HALA ÜLKEDE EN YETKİLİ İSİM!

78 yaşındaki Nazarbayev Güvenlik Konseyi Başkanı olarak kalacak ve Nurlu Vatan Partisi’nin liderliğini sürdürecek.

Nazarbayev, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991’de bağımsızlığını ilan eden Kazakistan’da 28 yıl aralıksız cumhurbaşkanlığı görevini yerine getirdi. Petrol fiyatlarının 2014’te düşmesinin ardından ekonomik sıkıntıların yaşandığı bilinen ülkede Nazarbayev mart ayında 28 yıllık görevinden istifa etmişti.

Kazakistan
Nursultan Nazarbayev
Bunlara da bakın: