Nazarbayev istifa sonrası Kırgız Cumhurbaşkanı Ceenbekov ile görüştü

Güncel
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 09:41
Ömer Kaya
20 Mart 2019, 09:41

Kazakistan’ın ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in sürpriz bir kararla istifa etmesinin ardından dün, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov görüştü.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı basın servisinden yapılan yazılı açıklamada, iki ülkenin devlet başkanlarının telefon görüşmesinde Ceenbekov’un Kazakistan Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Kazakistan’ın gelişimi ve refahındaki çabalarına özel dikkat çektiği aktarıldı.

Ceenbekov’un Nazarbayev’e mutluluk ve uzun ömür dilediği aktarılan açıklamada ayrıca, Devlet Başkanı’nın Nazarbayev’in Kırgızistan ve Kazakistan arasındaki kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesi ve derinleştirilmesinde ittifak, stratejik ortaklık ve iyi komşuluk rolü üzerindeki özel rolünü vurguladığı ifade edildi.

Nazarbayev’in, devlet televizyonundan Kazakistan halkına hitap ederken, görevinden istifa ettiğini açıklamış ve yerine olağanüstü Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Kassım-Jomart Tokayev’e devretmişti.