Navarin Baskını'nın yıl dönümünde Rusya'dan Türkiye'ye skandal paylaşım!

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ekim 2020, 16:13
Ayyıldız Huri Kaptan
22 Ekim 2020, 16:13

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk ve Mısır donanmalarının; Rus, Britanya ve Fransız donanmaları tarafından mağlup edildiği ve Yunanistan’ın bağımsızlığına giden yolu açan 193 yıl önceki Navarin Deniz Muharebesi’ni skandal bir paylaşımla andı.

Tarihte 20 Ekim 1827’de İngiliz, Fransız ve Rus donanmasının ortak saldırısıyla Türk donanmasının yok edilmesi hasebiyle “Navarin Baskını” olarak anılan olayın yıl dönümünde, Rusya’dan skandal bir paylaşım geldi. Rusya’nın Yunanistan’ın bağımsızlığına vurgu yaptığı anması, Türkiye’ye aleyhinde bir mesaj olarak değerlendirildi.

NAVARİN BASKINI İLE YUNANİSTAN’IN BAĞIMSIZLIĞINA VURGU

Ermeni işgali altındaki Dağlık Karabağ’da süren çatışmalar sebebiyle, Rusya ile Türkiye arasındaki gerilim yeniden yükselirken, Rusya Dışişleri Bakanlığının resmi Twitter hesabından 20 Ekim’de yapılan “Türk ve Mısır donanmalarını yendik, Yunanistan bağımsız oldu” şeklindeki çirkin paylaşım gündem oldu.

Söz konusu paylaşımda, “193 yıl önce, Rusya, İngiltere ve Fransa’nın birleşik filosu, Navarin Körfezi’nde Türk-Mısır filosunu yendi. Müttefik filomuzun zaferi, Yunanistan’ın bağımsızlığının ön koşullarından biri haline geldi” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE-RUSYA GERİLİMİNDE SON DURUM
Türkiye ile Rusya’nın Suriye’den Libya’ya kadar uzanan geniş bir bölgede süren mücadelesi en son Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırmasıyla birlikte Kafkasya’ya da kendini gösterdi.

Rusya’nın Dağlık Karabağ sorunu için kurduğu masada Türkiye’ye yer vermemesinin ardından Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ekim’in ikinci haftası yaptığı açıklamada, “Rusya hiçbir zaman Türkiye Moskova’nın stratejik ortağıdır demedi, Türkiye bizim partnerimiz” dedi.

İlgili haber: Azerbaycan ile Ermenistan arasında geçici ateşkes ilan edildi

Ayrıca Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Ermeni işgalinden temizlenmekte olan Dağlık Karabağ’ın geleceğiyle ilgili yürütülen ateşkes görüşmelerine Türkiye’nin de katılması önerisini reddettiklerini açıklamıştı.
Moskova’da Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile ortak basın toplantısı düzenleyen Lavrov, Rusya, ABD ve Fransa’nın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) himayesi altında çözüm arayışına devam etmesi gerektiğini söylemişti.

1827 NAVARİN FACİASI (BASKINI)
Navarin Deniz Muharebesi, Osmanlı ve Mısır donanmalarıyla, Britanyalı, Fransız ve Rus donanmaları arasında, 20 Ekim 1827 tarihinde geçen bir deniz muharebesidir. Tarihte 20 Ekim 1827’de İngiliz, Fransız ve Rus donanmasının ortak saldırısıyla Türk donanmasının yok edilmesi hasebiyle “Navarin Baskını” olarak anılan olaydır. Bu muharebe Osmanlı tarihinde Navarin Olayı, Navarin Baskını veya Navarin Faciası adlarıyla da geçer.