Navalnıy zehirlenmesi hakkında: Bu suçun arkasında Putin var

Güncel
E. K.
01 Ekim 2020, 11:03
E. K.
01 Ekim 2020, 11:03

Rusya’da zehirlenmesinin ardından Almanya’da tedavi gören ve geçtiğimiz günlerde taburcu edilen Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, zehirlenmesinin arkasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olduğunu söyledi.

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Aleksey Navalnıy, “Bu suçun arkasında Putin’in olduğunu iddia ediyorum, olanların başka bir açıklaması yok benim için.” ifadelerini kullandı. Rusya’ya döneceğini açıklayan muhalif lider, “Korkmuyorum.” dedi.

Navalnıy’ın Der Spiegel’e verdiği demecin tamamının derginin 2 Ekim Cuma günü çıkacak yeni sayısında yayımlanacağı belirtildi.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı.

Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.