Navalnıy'ın zehirlenmesi: Almanya, Rusya'nın ortak araştırma teklifini reddetti

08 Eylül 2020, 13:08

Almanya, Rusya’nın muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesini incelemek için ortak araştırma grubu oluşturma teklifini reddetti. Teklifi reddeden Alman yetkililer, yalnızca akrabalarının başvurusu sonrası ileri tetkiklerin başlatılabileceğini belirtti.

Almanya Federal Tabipler Odası, Rusya Ulusal Tıp Odası Başkanı Leonid Roşal’in Navalnıy’ın zehirlenme olayının incelenmesi için ortak bir grup oluşturma teklifini reddetti. Almanya Federal Tabipler Odası, 7 Eylül 2020 tarihinde konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Tabipler Odasının bir soruşturma organı olmadığını, dolayısıyla soruşturma yapamayacağını belirtti. Bununla birlikte açıklamada, Almanya yasalarına göre yalnızca akrabaların ileri tetkikleri başlatma hakkına sahip olduğu vurgulandı.

FEDERAL TABİPLER ODASINDAN DESTEK

Öte yandan Charite kliniğinde çalışan doktorlara destek veren Federal Tabipler Odası, “Navalnıy davasıyla ilgili tıbbi veriler erişime açık. Almanya’daki doktorlar tarafından yapılan tıbbi muayenenin kalitesi ile ilgili hiçbir şüphe yok.” ifadelerini kullandı.

Navalnıy’ın sağlık durumunun endişe verici olduğu belirtilen açıklamada, Alman hükumetinin muhalif liderin yaşamını tehdit eden bu hastalığa yol açan tüm koşulları netleştirme talebine katıldıkları belirtildi.

Bilindiği gibi, Rusya’da zehirlenen ve tedavisi Berlin’deki Charite kliniğinde devam eden Rus muhalif liderlerden Aleksey Navalnıy’ın dün komadan çıkarıldığı, sağlık durumunun da iyiye gittiği açıklanmıştı.

NAVALNIY’A NE OLDU?

Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Aleksey Navalnıy
Almanya
Rusya
zehirlenme
Bunlara da bakın: