Navalnıy'ın hapis cezasına yaptığı itiraz reddedildi

Haberler
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2021, 19:28
Ayyıldız Huri Kaptan
20 Şubat 2021, 19:28

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz reddedildi. Buna göre Navalnıy, kalan 2.5 yıllık cezasını cezaevinde geçirecek.

Moskova’da Babuşkinskiy Mahkemesinde, Navalnıy hakkında verilen karara yapılan itiraz görüşüldü. Bugün açıklanan karara göre Moskova Simonovskiy Bölge Mahkemesi tarafından 3,5 yıl hapis cezasına çarptırılan muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının normal hapis cezasına çevrilmesine olan itirazı reddedildi.

NAVALNIY, 2,5 YILI HAPİSHANEDE GEÇİRECEK

Mahkeme, Navalnıy’ın aldığı 3,5 yıllık ev hapsinin, çektiği cezaların da hesaba katılarak normal hapse çevrilmesi yönünde alınan kararı haklı buldu. Navalnıy’ın önceden ev hapsinde geçirdiği 10 aylık süreyi yaklaşık 1 yıla çıkaran mahkeme, Navalnıy’ın 2,5 yıllık kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar verdi.

MAHKEME BATILI DİPLOMATLAR TARAFINDAN TAKİP EDİLDİ

Diğer yandan mahkeme, bazı Batılı ülkelerin büyükelçiliklerindeki diplomatlar tarafından da takip edildi.

NAVALNIY: SLOGANI DEĞİŞTİRMEYİ ÖNERİYORUM

Navalnıy, mahkemede yaptığı konuşmada, tedavi gördüğü Berlin’den döndüğüne pişman olmadığını ifade etti. Navalnıy, Rusya’nın özgür olmasını istediğini ancak bunun tek başına yeterli olmadığını dile getirerek, “Rusya’nın mutlu olması için mücadele etmek istiyorum. Her şeye sahibiz ama yine de mutsuz bir ülkeyiz. Sloganı değiştirmeyi öneriyorum: Rusya sadece özgür değil aynı zamanda mutlu olmalı. Rusya mutlu olacak.” dedi.

NAVALNIY’A NE OLDU?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez, Moskova’da havalimanında gözaltına alınan Rus muhalif Aleksey Navalnıy hakkında 18 Ocak tarihinde tutuklama kararı alındı.
Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine Navalnıy aleyhinde açılan dava 2 Şubat tarihinde Moskova Şehir Mahkemesinde görüldü.

Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezası, adli kontrol şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle normal hapis cezasına çevrildi. Son olarak Navalnıy’ın 3,5 yıllık ertelenmiş hapis cezasının, normal hapis cezasına çevrilmesi için yapılan itiraz bugün reddedildi.