Navalnıy’e destek gösterileri Rusya'yı karıştırdı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2021, 17:16
Ayyıldız Huri Kaptan
23 Ocak 2021, 17:16

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın Almanya’dan Moskova’ya dönüşünde tutuklanmasının ardından, bugün için planlanan destek gösterileri başladı. Rus polisinin gösteriler henüz başlamadan tutuklamalara başladığı bildirilirken, Yakutistan’da eksi 50 derecede ve birçok farklı noktadan protesto gösterilerine katılım olduğu öğrenildi. Protestoların sabah ve Moskova’ya göre 7 saat önde olan ülkenin en doğusundaki Vladivostok şehrinde geniş katılımla gerçekleşmesi diğer kentleri de etkiledi. Moskova’da protestocuların Kızıl Meydan’a girişleri engellendi. Metro giriş çıkışları kapatılarak bölge polis kordonuna alındı.

Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın Almanya’dan Moskova’ya dönüşünde tutuklanmasının ardından, uluslararası tepkiler peş peşe gelirken Rusya’da sular durulmuyor. Putin rejimi tarafından tutuklanan Rus muhalif Navalnıy’a destek amaçlı bugün yapılması planlanan protesto gösterilerine dair görüntüler basına yansımaya başladı. Rusya genelinde bugün gerçekleştirilecek protesto gösterilerinin ilkine Vladivostok’tan başlandığı bildirildi.

Sosyal medyaya yansıyan haber ve görüntülere göre bugün Barnaul sakini binlerce kişi dışarı çıktı ve Navalnıy’nın serbest bırakılmasını ve polisin kanunsuzluğunun sona ermesi talebiyle şehir merkezinde yürüdü.

EKSİ 50 DERECEDE GÖSTERİLERE KATILIM OLDU

Baykal Gölü yakınlarındaki Ulan-Ude‘deki protesto kalabalığının yoğun olduğu gözlemlendi. Bir başka kalabalığın sıcaklığın eksi 50 derece olduğu Yakutistan’da yaklaşık bir saat kadar kaldığı bildirildi. Ağustos ayından bu yana protestoların devam ettiği Habarovsk‘taki kalabalık dikkat çekti.

Polisin insanları Puşkin Meydanı’ndan çıkarmaya başladığı bildirilirken, protestocularun “Navalnıy’a Özgürlük” sloganı attığı öğrenildi.

OVD-Info’ya göre, Aleksey Navalnıy’ı destek mitinglerinde Rusya genelinde 369 kişi gözaltına alındı. Rain muhabiri Moskova‘da miting henüz başlamadan polisin Puşkin Meydanı’nda tutuklamalara başladığını kaydetti.

Sosyal medyada Rusya’nın farklı şehirlerindeki meydanlardan ve sokaklardan, protestoların ve yürüyüşlerin görselleri paylaşılıyor.

RUSYA’NIN DİĞER ŞEHİRLERİ

Rusya’da ana protestolar binlerce insanın sokaklara döküldüğü Moskova ve St. Petersburg’da gerçekleşirken, birçok şehirde de protestolar oldu. Habarovsk, Yakutsk, Vladivostok ve Omsk’ta çok sayıda protestocu gözaltına alındı. Gazeteciler, insanların gözaltına alındığını ve tutuklanmanın bir anlamı olmadığını, söyleyerek polisin onları tutuklamaya geldiğini ve gözaltına aldığını aktardı. OVD-Info raporlarına göre ülke genelinde 800’den fazla kişi gözaltına alındığı Navalnıy’e destek gösterilerine hem Ufa’da hem de Kazan’da da çok sayıda katılım oldu.

KAZAN

Göstericiler Kazan’daki Tukay Meydanı’nda toplandı. Polis memuru Bauman Caddesi’ne girdi, yürüyüşe geçti, caddenin karşısındaki protestocular yola çıktı. Bir süre ayakta kaldıktan sonra kalabalık Özgürlük Meydanı’na yürüdü ve burada “İstifa halinde!” şeklinde sloganların attıldığı öğrenildi. Idel.Reali’ye göre, protestoculardan bazıları daha sonra Ring Ticaret Merkezi ve Bauman tarafına çekildi. “İşte buradayız, hükumet!” dedi. bağırır. Polis halkı dağılmaya çağırdı. UFA Ufa’daki protestocular Kongre Salonu’na yürüdü. Daha sonra kalabalık hükumet binasına doğru ilerledi. Sokakta çok sayıda genç olduğu gözlemlendi. Orenburg’daki insanların tutuklanması:

ŞÜPHELER PROTEST ÖNCESİ BAŞLADI

Rusya’nın bazı bölgelerinde, Navalnıy’nın yerel karargahının temsilcilerinin tutuklamaları Cuma gününden beri sürüyor. Ufa’da Navalnıy’nin avukatı Fedor Telin ve aktivist Olga Komleva gözaltına alındı. Tataristan’daki birçok üniversite ve kolej öğrencilerle çalışmalar yürüterek öğrencilerin protestolara katılmasına izin verilmediğini aktardı.