Navalnıy'a destek protestoları sürüyor: Gözaltıların sayısı bini aştı

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 17:45
Ayyıldız Huri Kaptan
31 Ocak 2021, 17:45

Ülkesi Rusya’ya döndükten sonra tutuklanan Rus muhalif Navalnıy’a destek amaçlı düzenlenen protesto gösterileri yeniden başladı. Dünya çapında yankı uyandıran söz konusu protestolarda yeniden binden fazla kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın Almanya’dan Moskova’ya dönüşünde tutuklanmasının ardından, ilki 23 Ocak’ta planlanan destek gösterileri bugün de devam ediyor. Rusya’da cezaevinde tutulan Aleksey Navalnıy’ın ekibi 31 Ocak’ta gösterilerin yeniden yapılacağını duyurmuştu. Navalnıy’a destek amaçlı düzenlenen protestolara ilişkin bugün basına yansıyan haberlere göre, ülke genelindeki protesto gösterilerinde yine binden fazla kişi gözaltına alındı.

GÖSTERİLER SAAT FARKI NEDENYLE ÜLKENİN DOĞUSUNDA BAŞLADI

Geçen hafta sonu yüzbinlerce kişinin Navalnıy’a destek olmak ve Putin’in politikalarına karşı çıkmak için ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemesinin ardından Navalnıy’ın destekçileri başkent Moskova başta olmak üzere ülke genelinde 100 kentte protesto çağrısı yapmıştı. Saat farkı dolayısıyla ilk gösteriler ülkenin doğusunda başladı. Moskova’da ise protestoların başlamadan öncesinde yüzlerce kişi gözaltına alındı. Polis şehir merkezine girişleri engellerken, birçok metro istasyonunu da giriş-çıkışlara kapattı. Rus yetkililerin yasakladığı ilk protestolarda 3 binden fazla kişi gözaltına alınmıştı.

“PUTİN BİR HIRSIZ, RUSYA İÇİN ÖZGÜRLÜK” SLOGANLARI ATILDI

Siyasi gözaltı ve tutuklamaları takip eden sivil toplum kuruluşu OVD Info’nun verdiği bilgilere göre, sadece ülkenin doğusundaki, başkent Moskova’ya ise bir saat uçuş mesafesinde bulunan Vladivostok kentinde bile gözaltına alınanların sayısı 100’ü aştı. Medyaya yansıyan videolarda göstericilerin “Putin bir hırsız,” “Rusya için özgürlük” gibi sloganlar attığı görüldü.

NAVALNIY’IN EŞİ YULİA NAVALNAYA DA GÖZALTINA ALINDI

Navalnıy’ın ekibi, muhalif liderin eşi Yulia Navalnaya’nın da gözaltına alındığını duyurdu. Navalnaya, geçen haftaki protestolarda da gözaltına alınmış; ardından serbest bırakılmıştı.

NAVALNIY ALMANYA’DAN DÖNER DÖNMEZ GÖZALTINA ALINDI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü. 44 yaşındaki Navalnıy, 22 Ağustos 2020’de Omsk’tan özel bir uçakla Berlin’deki Charite Hastanesine nakledilmişti.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.
Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.

Hatırlanacağı üzere, Kremlin yönetimi, 14 Ocak 2021 tarihinde Rus muhalif Navalnıy için arama emri çıkarmıştı. Navalnıy, gözaltına alınacağını bile bile “evim” dediği Moskova’ya gitti. Aleksey Navalnıy, 17 Ocak 2021’de tedavi gördüğü Almanya’dan döner dönmez Moskova’daki havaalanında gözaltına alındı ve ardından tutuklandı.

Putin rejimi tarafından tutuklanan Rus muhalif Navalnıy’a destek amaçlı 23 Ocak 2021’de yapılması planlanan protesto gösterileri ülkenin farklı noktalarından yüksek katılımla gerçekleştirildi. Gösteriler başlamadan polisin sert müdahalesi ile 3 binden fazla kişi gözaltına alındı.
23 Ocak’taki protestoların ardından Navalnıy’ın ekibi aynı gösterilen 31 Ocak’ta gösterilerin yeniden yapılacağını duyurmuştu.