NATO ülkelerinden Kuzey Denizi'nin güvenliği için ortak adım

08 Kasım 2019, 17:05

Almanya’nın da içinde bulunduğu NATO üyesi ülkeler, Rusya’dan gelecek olan tehlikelere karşı Kuzey Denizi ve Manş Denizi’ndeki konumlarını güçlendirmek için anlaştı.

Deutsche Welle haber ajansının aktardığına göre; bahsi geçen anlaşma Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve Hollanda Deniz Kuvvetleri Komutanları tarafından 7 Kasım 2019’da Hamburg şehrinde imzalandı.

Anlaşma metninde; bahsi geçen ülkeler arasında Channel Committee (CHANCOM) isimli danışma kurulu çerçevesinde; askeri işbirliğini geliştirme adımlarının atılacağı kaydedildi. Bu komite, ABD’nin Avrupalı müttefiklerine tedarik yollarının güvenliğini güvence altına almak için; Manş Denizi’nde NATO Ortak Komutanlığının bir parçası olarak Soğuk Savaş sırasında kurulmuştu.

AVRUPA’DAKİ DEĞİŞEN STRATEJİK DURUM VE NATO’NUN GÜVENLİĞİ

Anlaşma metninde, NATO üyesi ülkeler, Avrupa’daki stratejik durumun her geçen yıl değiştiğini kaydediyor.

Almanya Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Andreas Krause’nin belirttiğine göre; Avrupa’nın en büyük limanları olan Rotterdam, Anvers, Hamburg ve Bremerhaven, Avrupa’nın güvenliği ve refahı konusunda önemli bir rol oynuyor. Ayrıca, bu limanlar, “Baltık Denizi’nin kapıları” olması bakımından; NATO’nun güvenliği için stratejik bir anlam taşıyor.

Öte yandan, Alman Koramiral, 2014 yılında Kırım’ın Rusya tarafından işgalini dile getirerek, “mayınları bugün herkes yerleştirebilir” ifadelerini kullandı.

kuzey denizi
nato
Bunlara da bakın: