NATO ülkelerinde dikkat çeken araştırma: Rusya ve Çin'e nasıl bakıyorlar?

Güncel
qha muhabir
23 Haziran 2022, 15:04
qha muhabir
23 Haziran 2022, 15:04

NATO üyesi 30 ülkede yapılan toplumsal araştırmalarda, halkın Rusya ve Çin’e bakışı incelendi. Ankete katılanların büyük bir çoğunluğu, Rusya ve Çin ile ilgili görüşlerinin son bir yılda olumsuz yönde olduğunu ifade etti.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), 28-30 Haziran 2022 tarihleri arasında Madrid’de düzenlenecek olan zirve toplantısı öncesinde 30 üye ülkede anket çalışması yaptırdı. Söz konusu toplumsal araştırmaya, yaklaşık 29 bin kişi katıldı. Ankette Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal saldırıları ile ilgili sorular yöneltildi.

Öte yandan, saldırı sebebiyle ülkelerin güvenliğinin etkilendiğini düşünenlerinin oranı yüzde 67’ye çıktı. Ayrıca, ankete katılanlar, yüzde 25 oranında bu saldırıların görüşlerini değiştirmediğini ifade etti. Ankete katılanların yüzde 70’i ise NATO ülkelerinde de savaş çıkma ihtimalinden endişe ettiğini ifade ederken, yüzde 19’luk kitle, savaş ihtimalini uzakta görüyor.

Ankete katılanların yüzde 68’i Rusya’ya hoş bakmadıklarını, yüzde 9’u ise olumlu baktıklarını belirtti. Son bir yılda Rusya’ya yönelik düşüncelerinin bozulduğunu ifade edenler yüzde 68 oldu. Anket sonucunda halkın Çin’le ilgili görüşlerinin de son bir yılda daha olumsuz hale geldiği görüldü. Ankete katılanların yüzde 52’si Çin’e hoş bakmadıklarını belirtti. Halkın yüzde 47’si Çin ile ilgili fikirlerinin son 12 ayda olumsuz yöne gittiğini belirtti.

HALK, YÜZDE 84 ORANDA ÜLKESİNİN NATO ÜYESİ OLARAK KALMASINI İSTİYOR

Ankete katılanların yüzde 60’ı NATO üyeliği nedeniyle ülkelerinin daha güvende, yüzde 20’si ise daha az güvende olduğunu belirtti. Ülkelerinin gelecekteki güvenliği için NATO üyeliğinin önemli olduğunu düşünenler yüzde 71, önemsiz olduğunu belirtenler yüzde 9 oldu. Olası bir referandumda ülkelerinin NATO üyesi olarak kalmasını isteyeceklerin oranı ise yüzde 84 olarak gerçekleşti.