NATO, Rusya'nın Ukrayna'daki başarısızlıklarının Putin'i daha tehlikeli hale getirmesinden endişeli

Güncel
qha muhabir
24 Mart 2022, 10:12
qha muhabir
24 Mart 2022, 10:12

NATO’dan bir yetkilinin Amerikan basınına verdiği demece göre, Rusya’nın Ukrayna’daki kayıpları çok ciddi seviyede. Amerika’nın Sesi medya servisine röportaj veren yetkili, Rus ordusunun çıkmaza doğru gittiğine, Ukrayna’da son günlerde ilerleyemediğine vurgu yaptı. Ordusu başarısızlığa uğrayan Putin’in kitle imha silahlarına yönelebileceği konusunda NATO’nun endişeli olduğunu dile getirdi.

Amerika’nın Sesi muhabiri Jeff Seldin’nin paylaşımına göre bir NATO yetkilisi isminin açıklanmaması koşuluyla Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları konusunda muhabire bilgilendirme yaptı. Yetkiliye göre, Ukrayna’da muhtemelen 7.000-15.000 Rus askeri öldü. Yaralı, esir veya kaybolanlar da dahil toplam sayıları 30.000-40.000 aralığında olabilir. Yetkili, bu tahminlerin Ukrayna’nın söylediklerine, Rusya’nın kasıtlı veya yanlışlıkla bildirdiklerine dayandığını belirtti.

RUSYA ÇIKMAZA GİRDİ

Rusya’nın Ukrayna’da neredeyse çıkmaza girdiğini ifade eden yetkili, “Çıkmaza batana kadar ilerleyecek mi bilmiyorum ama 1 ay sonra Rusya’nın stratejik hedeflerinin neredeyse hiçbirine ulaşamayacağı açık” dedi. Rusya’nın Kıyiv’de, Harkiv’de ve Çernigiv’de de ilerleyemediğini belirten yetkili, “Güneyde biraz sonuç alıyorlar ama bunun bedeli oldukça ağır oluyor … 2. Dünya Savaşı’ndaki gibi savaşıyorlar, 70 yıllık teknikleri kullanıyorlar” ifadesini kullandı.

RUSYA TÜM AHLAKİ, İNSANİ KURALLARI ÇİĞNİYOR

Rusya ordusunun Mariupol’un her yerini bombaladığına vurgu yapan yetkili, “Bu kadar aşırılığa gitmek için köşeye sıkışmanız ve böyle bir gaddarlığa gitmek için tüm ahlaki, insani kuralları çiğnemeye zorlanmış olmanız gerekir…” dedi.

NATO: PUTİN KİTLE İMHA SİLAHLARINA YÖNELEBİLİR

Rusya’nın, Putin’in kitle imha silahlarına yönelebileceğinden, hatta NATO’yu gerçekten hedef alabileceğinden endişe ediliyor” diyen yetkili, “Bu çok tehlikeli, Putin ve yakın çevresi kesinlikle pervasızlar. İnsan hayatı umurlarında değiller” şeklinde konuştu.

PUTİN, YANLIŞ HESAPLA NATO’YA DA SALDIRABİLİR

“Putin, toplumumuzdan, değerlerimizden derin nefret duyuyor, ittifak kesinlikle risk altında” diyen yetkili, Putin’in Ukrayna’da çok yaptığı bir şey olan “yanlış hesaplama nedeniyle” ittifaka doğrudan saldırı başlatabileceği konusunda uyarıda bulundu.

NATO, RUSYA’NIN KİMYASAL SALDIRISINA KARŞI HAZIRLANIYOR

Yetkili ayrıca, NATO’nun, Rusya’nın Ukrayna’da yapacağı 2 tür potansiyel kimyasal silah saldırısına karşı hazırlandığını belirtti: biri sahte bayrak operasyonu, diğeri de askeri yollarla yapılan bir kimyasal saldırı.