NATO: Rusya'nın Kırım'daki insan hakları ihlallerini yakından takip ediyoruz

01 Kasım 2019, 12:04

NATO Ukrayna Komisyonu, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ve UKrayna Bakanlar Kurulu ile bir araya gelerek; Ukrayna ve çevresindeki güvenlik durumunu ve reform sürecini müzakere etti.

NATO Konseyinin ülkeye ziyaretinde, Ukrayna Parlamentosu üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile de görüştü. Konuyla ilgili yapılan açıklamada, heyetin ülkeyi ziyareti, dış tehditlere karşı Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik NATO desteğinin bir göstergesi olduğu kaydedildi.

Heyetin Ukrayna ziyaretine ilişkin açıklamada öne çıkan başlıklar şu şekilde:

Müttefikler, Cumhurbaşkanı Zelenskiy’e, doğu Ukrayna’daki anlaşmazlığın barışçıl çözümüne verdiği destek için övgüde bulundu. Minsk Anlaşmalarına imza atan Rusya, bu konuda önemli bir sorumluluk üstlenmektedir. Normandiya formatı, Üçlü Temas Grubu ve AGİT’in çabalarını destekliyoruz. Rusya’yı, militan gruplara tüm siyasi, mali ve askeri destek vermeyi bırakmaya ve Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki askeri müdahalesini sonlandırmaya çağırıyoruz. 

Rusya’nın Kırım’ı yasa dışı ilhakını şiddetle kınıyor ve tanımıyoruz. Kırım, Ukrayna toprağıdır. Rusya’yı, Kırım’ın kontrolünü Ukrayna’ya geri vermeye çağırıyoruz. Ayrıca, Rusya’nın bölgedeki saldırgan eylemlerinin en büyük örneği olarak Kırım’daki geniş çaplı askeri tatbikat ve askerileştirme hamlelerini kınıyoruz.

Müttefikler , Kırım Tatarları ve diğer yerel toplulukların üyeleri de dahil olmak üzere; tüm Ukraynalılara karşı Kırım’daki ‘fiili Rus makamları’ tarafından yürütülen insan hakları ihlallerini yakından takip etmektedir. Rusya’yı uluslararası insan hakları izleme heyetlerinin Kırım’a erişimini sağlamaya çağırıyoruz.

Ukrayna ve Rusya tarafından kabul edilen tutsakların eş zamanlı olarak serbest bırakılmasının bir parçası olarak, 24 Ukraynalı asker ve Rusya tarafından gözaltına alınan diğer 11 Ukraynalı tutsağın geçen ay evlerine dönmelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu doğru yönde atılmış bir adımdır. Rusya’yı, Azak Denizi’ndeki Ukrayna limanlarına engelsiz erişim sağlamaya ve seyrüsefer özgürlüğüne izin vererek elindeki gemileri iade etme çağrısını yineliyoruz. Rusya’yı uluslararası hukuka aykırı bir şekilde gözaltına aldığı ve yargıladığı Ukrayna vatandaşlarını derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.

Söz konusu açıklamada, NATO heyeti, Ukrayna’ya gösterdiği misafirperverlik için teşekkürlerini bildirdi.

Bunlara da bakın: