NATO-Rusya Konseyi toplantısının ana gündemi Ukrayna olacak

Haberler
Anife Bilal
05 Ocak 2022, 11:38
Anife Bilal
05 Ocak 2022, 11:38

NATO üye ülkelerinin büyükelçileri ve üst düzey Rus yetkilileri, Ukrayna krizini ve Kremlin’in talep ettiği “güvenlik garantilerini” görüşmek için NATO-Rusya Konseyi toplantısı düzenleyecek. Konsey toplantısı, 12 Ocak 2022’de Brüksel’de yapılacak.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerinin büyükelçileri ve üst düzey Rus yetkililerin bir araya geleceği NATO-Rusya Konseyi toplantısını düzenleyecek. Ukrayna krizini ve Kremlin’in talep ettiği “güvenlik garantileri” gibi konularının ele alınacağı toplantı, Brüksel’de 12 Ocak 2022 tarihinde gerçekleşecek.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Rus heyetinin Brüksel’deki NATO-Rusya Konseyi toplantısına katılacağını teyit etti. Rus heyetinin başında Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov’un yer alması bekleniyor. 

RUS BİRLİKLERİNİN UKRAYNA SINIRLARI YAKININDA TOPLANMASI SORUNU ELE ALINACAK

Görüşmeye dair dün açıklama yalan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “12 Ocak’ta NATO Rusya Konseyi’ni, Avrupa güvenliği ile özellikle Ukrayna içinde ve etrafında oluşan durum ile ilişkin sorunları ayrıca askeri faaliyetler, karşılıklı şeffaflık ve risk azaltma ile bağlantılı konuları görüşmek için topladım.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna sınırında son aylardaki askeri yığınağını artırması, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceği endişelerini ve Batı ile Moskova arasındaki gerginliği artırdı.

Rusya: Ukrayna'ya saldırı hazırlığında değiliz

RUSYA’NIN “GÜVENLİK GARANTİLERİ” TALEBİ

Rusya’nın çeşitli güvenlik garantileri ile ilgili teklifleri, Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov tarafından 15 Aralık 2021’de ABD ve NATO’ya iletildiği açıklanmıştı. Rusya Dışişleri Bakanlığınca da bu teklifleri içeren iki ayrı anlaşma taslağı 17 Aralık’ta yayınlamıştı. Buna göre NATO’nun doğuya doğru genişlemesinden ve eski Sovyetler Birliği ülkelerinin NATO’ya alınmasından vazgeçilmesine dair ABD’den taahhüt istenirken, ABD’nin eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ve NATO üyesi olmayan ülkelerde askeri üs kurmaması, herhangi bir askeri faaliyette bulunmak için bu ülkelerin altyapısını kullanmaması ve bu ülkelerle askeri iş birliği yapmaması talepleri yer alıyor.