NATO, Rusya gündemiyle toplanıyor

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
01 Nisan 2019, 18:45
Mehmet Berk Yaltırık
01 Nisan 2019, 18:45

NATO’nun kuruluşunun 70’inci yılına binaen üye ülkelerin dışişleri bakanları Washington’da bir araya gelecek.

Dışişleri bakanları toplantısında ana gündem maddelerinin Rusya ve Karadeniz sahasının güvenliği olacağı düşünülüyor.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 3 Nisan’da düzenlenecek toplantı ile ilgili bir bilgilendirme notu paylaşarak dışişleri bakanlarının perşembe günü Rusya’yla ilişkileri ele alacağını bildirdi.

“RUSYA’NIN AGRESİF TAVRINDAN ENDİŞE DUYUYORUZ”

Rusya’nın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’nı (INF) ihlal etmeye devam ettiğine dikkat çeken Stoltenberg, “Rusya anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirmesi için yaptığımız çağrıları dikkate almıyor. Zaman daralıyor, bu nedenle NATO’nun atacağı adımları ele alacağız.” diye konuştu.

NATO’nun “Rusya’nın agresifleşen tutumundan endişe duyduğunu” dile getiren Stoltenberg, toplantıda aynı zamanda Azak Denizi’ndeki Rus saldırganlığının da görüşüleceğini söyledi.

Stoltenberg, müttefiklerin Karadeniz’de durumsal farkındalığı arttıracak önlemler almalarını ve Gürcistan ile Ukrayna’ya desteklerini de arttırmalarını beklediğini kaydetti.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, dışişleri bakanlarının ilk gün ABD Kongresinde düzenlenecek oturuma katılacağını, kendisinin de ittifak adına burada bir konuşma yapacağını duyurdu.

Üye ülkelerin 3 Nisan’da 1949’da Kuzey Atlantik Anlaşması’nın imzalandığı Mellon Auditorium’da bir araya geleceğini belirten Stoltenberg, bunun “70 yıldır süren barış ve refahı” kutlamak için bir fırsat olacağını kaydetti.