NATO PA Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu, Ukrayna gündemiyle toplandı

Ekonomi
qha muhabir
08 Haziran 2022, 03:41
qha muhabir
08 Haziran 2022, 03:41

NATO Parlamenter Asamblesi Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu, bugün Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da başladı. Üç gün sürecek olan komisyon toplantısının ana gündemi, Ukrayna-Rusya Savaşından doğan ekonomik ve siyasal gelişmeler olacak. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu, komisyon toplantılarında aktif olarak yer alıyor.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü Parlamenter Asamblesi (NATO PA) Ekonomi ve Güvenlik Komisyonu bugün Bosna Hersek’te toplandı. Üç sürecek olan komisyon toplantısında Ukrayna-Rusya savaşı ele alınacak. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşın bölgedeki etkisi, ekonomik ve siyasal gelişmeler masaya yatırılacak. NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Başkanı Osman Aşkın Bak, NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu üyeleri Ahmet Yıldız, Zehra Taşkesenlioğlu Ban ve Mevlüt Karakaya, toplantıda Türkiye’yi temsilen yer alıyor.

Rusya’nın başlattığı savaş yüzünden Ukrayna’nın tahıl depolarının dünya pazarlarına sunulmasına ilişkin sorunlar yaşanıyor. Özellikle, küresel gıda krizi ülkeleri derinden etkiliyor. Ukrayna’da ithal edilemeyen tahıllar sebebiyle dünya, gıda krizinin eşiğinde. Ukrayna, dünyada tahıl ihracatı yapan ikinci en önemli ülke olarak biliniyor.

Resim

RUSYA’NIN BAŞLATTIĞI SAVAŞ İLE KÜRESEL GIDA KRİZİ BÜYÜYOR

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla başlattığı savaşın en önemli sonuçlarından birisi olan küresel gıda krizi, uzun yıllardır açlıkla mücadele eden ülkelerin durumunu savaş ile beraber daha da kötüleştirdi. Uzmanlar, eşi görülmemiş bir açlık krizine doğru dünyanın ilerlediğini ifade ediyor. Ayrıca, ilerliyor. küresel eşitsizlik ve yoksulluk, Rusya’nın saldırıları nedeniyle durma noktasına gelen gıda tedariğini daha da kötüleştiriyor.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.