NATO'nun Norveç'teki dev tatbikatına 27 ülkeden 30 bin asker katılıyor

Güncel
qha muhabir
28 Mart 2022, 12:39
qha muhabir
28 Mart 2022, 12:39

NATO’nun askeri gücü, Baltık ülkesi Norveç’te 30 yılın ardından ilk kez kara, hava, deniz tatbikatı yapıyor. Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat 2022’de saldırmasının ardından Baltık bölgesinde de sular ısınmıştı. Madrid’de Haziran 2022’de yapılacak olan NATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın üye olma konusunun görüşüleceği ifade ediliyor. Böylelikle Rusya’nın kuzey sınırında yeni bir NATO üyesi daha olması bekleniyor.

NATO ülkelerinin askeri gücü, Rusya’nın komşusu olan Norveç’te 14 Mart 2022 tarihinden bu yana “Cold Response” isimli devasa tatbikatı yürütüyor. Tatbikat ile ilgili NATO’nun yazılı açıklamasında, operasyonun 8 ay öncesinden planlandığı ve düzenli bir tatbikat olduğu vurgulanıyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırı ve işgal girişiminde bulunduğu bir dönemde Rusya’ya sınır komşu olan Norveç’teki NATO tatbikatı dikkatle takip ediliyor. Ayrıca, Finlandiya’nın da NATO üyesi olmadığı halde tatbikatta yer alması ve Kuzey Kutbu’nda gerçekleştirilen so 30 yılın en büyük tatbikatı olması dikkatlerden kaçmıyor.

NATO Cold Response 2022 Exercises | National Review
NATO’nun Norveç’teki dev tatbikatına 27 ülkeden 30 bin asker katılıyor

27 ÜLKEDEN 30 BİN ASKER 220 UÇAK, 50 GEMİ KATLDI

14 Mart’ta başlayan “Cold Response” operasyonuna 27 ülkeden 30 bin asker, 220 savaş uçağı, ikisi uçak gemisi olmak üzere 50 gemi katıldı. 1 Nisan’a kadar devam etmesi planlanıyor.

TATBİKATI NATO GENEL SEKRETERİ ZİYARET ETTİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO Zirvesi sonrasında, Norveç’te tatbikata katılan askerleri ziyaret etti. Son yıllarda bölgede Rusya’nın askeri faaliyetlerinde artış olduğuna dikkat çeken Jens Stoltenberg, NATO’nun bölgedeki askeri varlığının çatışmayı kışkırtmak için değil çatışmaları önlemek ve barışı korumak amaçlı olduğunun altını çizdi.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO’YA ÜYE OLMASI DEĞERLENDİRİLECEK

Rusya’nın Ukrayna’ya 24 Şubat 2022’de saldırmasının ardından Baltık bölgesinde de sular ısınmıştı. Madrid’de Haziran’da yapılacak NATO Zirvesi’nde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olma konusunun görüşüleceği ifade ediliyor. Böylelikle Rusya’nın kuzey sınırında yeni bir NATO üyesi daha olması bekleniyor.