NATO'nun insansız hava araçları, Rusya sınırını gözetleyecek

Güvenlik
Anife Bilal
16 Şubat 2021, 13:24
Anife Bilal
16 Şubat 2021, 13:24

NATO, ittifakın doğu ve güney kanatlarını ve özellikle Rusya sınırını gözetlemek için insansız hava araçlarını (İHA) kullanmaya hazırlanıyor. Ayrıca NATO, Rusya sınırındaki kuvvetlerini de artırmayı planlıyor.

NATO Genel Sekreter Jens Stoltenberg, NATO Kara Gözetleme Filosuna bağlı insansız hava araçlarının, Rusya Federasyonu sınırını gözetlemek için göreve başlamaya hazır olduğunu duyurdu. Brüksel’de dün açıklamalarda bulunan Stoltenberg, 17-18 Şubat 2021 tarihleri arasında düzenlenecek olan NATO Savunma Bakanları toplantısında, üye ülkelere Rusya sınırına yakın doğu kanadında kuvvet ve muharebe gruplarının konuşlandırılması için fonların artırılmasını teklif edeceğini bildirdi.

NATO’NUN İHA’LARI, RUSYA SINIRINI GÖZETLEMEK İÇİN HAZIR

Stoltenberg yaptığı açıklamada NATO’nun İttifak Kara Gözetleme Filosunda dünyanın en gelişmiş insansız hava araçlarının görev yapacağını, araçların Sahel bölgesinden Avrupa’nın en kuzeyine, Orta Doğu’dan Atlantik Okyanusu’na kadar her bölgede uçabileceğini söyledi. “RQ-4D Phoenix” tipi insansız hava araçları yüksek irtifalar dahil her türlü hava koşulunda 30 saat aralıksız uçabilme ve ileri radar sensörleri sayesinde hareket halindeki nesneler tespit ve takip edilebilme potansiyeline sahip.