NATO Liderler Zirvesi Madrid’de başladı

Güncel
qha muhabir
29 Haziran 2022, 13:01
qha muhabir
29 Haziran 2022, 13:01

NATO Liderler Zirvesi, İspanya’nın başkenti Madrid’de başladı. NATO müttefiki ülkelerin bir araya geldiği zirvede; Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın imzaladığı üçlü muhtıra, Ukrayna-Rusya Savaşı ve terörizm konuşulacak. Zirvenin açılış konuşmasını yapan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’ya desteğin artacağını dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyeti, İsveç ve Finlandiya’nın terör örgütlerine açıkça destek verdiği nedeniyle üyelik başvurusuna sıcak bakmamıştı. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyesi olabilmesi için 30 müttefikin onayını alması gerekiyor. İsveç ve Finlandiya’nın Türkiye’yi terör örgütlerini desteklemediklerine yönelik ikna çalışmaları ise sürüyor.

NATO Liderler Zirvesi öncesinde 28 Haziran 2022’de bir araya gelen NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’nın bulunduğu dörtlü zirvede, İsveç ve Finlandiya, Türkiye ile üçlü muhtıra imzaladı. İmzalanan ortak muhtırada söz konusu ülkelerin terör örgütlerine destek eylemlerinin son bulunması ve Türkiye’ye PKK uzantısı terör örgütlerine destek verilmesi maddeleri yer alıyor. İsveç ve Finlandiya, dün gerçekleştirilen toplantıda Türkiye’nin terörizmle mücadelesinde tam destek vereceklerini açıkladı.

NATO LİDERLER ZİRVESİ’NDE UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ELE ALINACAK

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı Madrid Zirvesi’nde NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg açılış konuşmasını yaptı. Stoltenberg, “Ukrayna için daha kapsamlı bir destek paketi kabul edeceğiz. Ukrayna’nın kendini savunması için çok daha fazlasını yapacağız. Ukrayna ile birlikte olmaya devam edeceğiz. Zelenskıy (Ukrayna Cumhurbaşkanı) de zirveye katılacak” dedi.

Liderler Zirvesi’nde, Ukrayna-Rusya savaşının etkileri, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik başvuruları ve terörizm gibi konular ele alınacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, FRANSIZ MEVKİDAŞI MACRON İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve öncesinde ikili temasını Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile gerçekleştirdi. Ayrıca Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ve Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johson başta olmak üzere liderler görüşme yapacak.