"NATO, Kırım'ın işgalini tanımadı ve tanımayacak"

Haberler
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 15:04
Anife Bilal
22 Mayıs 2019, 15:04

NATO, Kırım’ın yasa dışı işgalini tanımadığını belirterek, Rusya’dan kasım 2018’de esir alınan Ukraynalı denizcileri ve gemileri serbest bırakmasını talep etti.

NATO Askeri Komitesi Başkanı Orgeneral Stuart Peach, Brüksel’de düzenlenen Komite toplantısının açılış konuşmasında, “Bugün müttefiklerimizle ortak toplantı yapacağız. Net olmak istiyorum. Bu İttifak Kırım’ın işgalini tanımadı ve tanımayacak. Kırım çevresindeki durumun gelişimini izlemeye ve Ukrayna ordusuyla iş birliği yapmaya devam ediyoruz. Ayrıca Rusya’yı geçen yıl kasım ayında alıkonulan denizcileri ve gemileri serbest bırakmaya davet ediyoruz.” dedi.

Karadeniz bölgesinde oluşan durumu göz önünde bulundurarak NATO’nun Ukrayna ve Gürcistan’la iş birliği seviyesini arttırdığını belirten Peach, müttefik ülkelerle askeri iş birliğinin geliştirilmesinin İttifak politikasının önemli bir parçası olarak kalacağını ifade etti.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRMEYE ÇALIŞAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. 

Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendilerini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği de bildirildi.