NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’yı ziyaret edecek

Güncel
Elvina Khalilova
16 Ekim 2019, 09:37
Elvina Khalilova
16 Ekim 2019, 09:37

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in Ekim ayının sonunda, NATO Kuzey Atlantik Konseyi ile beraber Ukrayna’yı ziyaret edeceği bildirildi.

Ziyareti, Ukrayna’nın Avrupa ve Avrupa-Atlantik Entegrasyonundan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Dmıtro Kuleba duyurdu. Ayrıca ziyaret kapsamında NATO temsilcilerinin Odesa ve başkent Kıyiv’i ziyaret etmeyi planladıkları öğrenildi.

NATO HEYETİNDEN UKRAYNA’YA İŞ BİRLİĞİ ZİYARETİ

Kuleba, “Odesa’ya yapılacak ziyaret, NATO’nun, Ukrayna’nın Deniz Kuvvetlerine destek gösterdiğinin ve Karadeniz’deki duruma büyük önem verdiğinin bir işareti olacak” dedi.

Öte yandan, NATO heyeti, Kıyiv’de Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, Ukrayna Parlamentosu (Verhovna Rada) Başkanı Dmıtro Razumkov ve Ukrayna Başbakanı Oleksiy Gonçaruk ile görüşecek.

Görüşmede özellikle Karadeniz ve Azak Denizi’nin güvenliği, Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin geliştirilmesi gibi konuların ele alınacağı öğrenildi.

Daha önce, 26 Eylül 2019 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelmişti.