NATO Genel Sekreteri: Ukrayna'ya daha fazla ağır silah sağlanmalı

Güvenlik
qha muhabir
15 Haziran 2022, 12:28
qha muhabir
15 Haziran 2022, 12:28

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO ülkelerinin, Rus işgaline karşı direnen Ukrayna’ya daha fazla ağır silahlar sağlaması gerektiğini ve bu konunun 15 Haziran 2022’de düzenlecek olan toplantıda görüşüleceğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 14 Haziran 2022 tarihinde yedi NATO Müttefik liderinin toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’ya daha fazla ağır silahlara sağlanması gerektiğini söyledi. Genel Sekreter Stoltenberg konuşmasında, “Ukrayna’nın daha fazla ağır silahları olmalı. NATO Müttefikleri ve ortakları uzun süredir ağır silahlar sağladı ve sağlamaya hızlanıyorlar. 15 Haziran NATO karargahında Temas grubu, Ukrayna’ya destek için bir toplantı yapacak. Bu, birkaç ay önce oluşturulmuş bir formattır ve NATO müttefikleri ile ortaklarının Ukrayna’ya ağır silahlar da dahil olmak üzere farklı türde silahlar, askeri teçhizat sağlama çabalarını koordine etmek için toplanırlar. Çünkü acımasız Rus işgaline karşı durabilmek için buna kesinlikle ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.

HOLLANDA VE ALMANYA 12 ADET OBÜS GÖNDERECEK

Buna karşılık Hollanda Başbakanı Mark Rutte düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Almanya ile birlikte yakında Ukraynalı mürettebatın eğitimi bitirmesinin hemen ardından, Ukrayna’ya 12 adet Panzerhaubitze 2000 kundağı motorlu obüs göndermeye hazır olduğunu söyledi.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın başından beri Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Savaşın 3,5 ayı içinde Rusya Ukrayna’ya 2 bin 600’den fazla füze attı. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin açıklamasına göre, Ukrayna’da her gün 2 çocuk hayatını kaybediyor ve 4 çocuk yaralanıyor.