NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Ukrayna sınırı yakınında Rus askeri güçlerinin büyük bir yoğunluğu gözlemleniyor

Güvenlik
Anife Bilal
15 Kasım 2021, 19:42
Anife Bilal
15 Kasım 2021, 19:42

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’nın son dönemde Ukrayna sınırları yakınlarında ve işgal altındaki Kırım ile Donbas’taki askeri varlığı artırdığını ifade etti. NATO’nun durumu dikkatle izlediğini belirten Stoltenberg, “Rusya’yı askeri faaliyetleri konusunda daha açık ve şeffaf olmaya davet ediyoruz” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün, Brüksel’de Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir araya geldi. Görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın konferansında konuşan Stoltenberg, son haftalarda Ukrayna sınırı yakınında Rus askeri güçlerinin büyük ve alışılmadık yoğunluğunun gözlemlendiğini belirterek, “Bu durum, Rusya’nın bu yılın başında Kırım ve Karadeniz’de askeri yığınak yapmasına benziyor. NATO durumu dikkatle takip ediyor ve müttefikleri ile ortaklarıyla istişarelere devam ediyoruz. Rusya’nın bundan sonraki provokasyonları veya saldırgan eylemleri ciddi endişelere yol açacaktır.” dedi.

“KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI TANIMAYACAĞIZ”

Bölgedeki gerginliğinin azaltılması gerektiğini vurgulayan NATO Genel Sekreteri, “Rusya’yı askeri faaliyetleri konusunda daha açık ve şeffaf olmaya davet ediyoruz. Gerginliği azaltmak önemlidir. NATO Ukrayna’nın yanında. Kırım’ın yasa dışı Rus ilhakını tanımıyoruz ve hiçbir zaman tanımayacağız ve Rusya’yı Donbas’taki silahlı gruplara destek vermeyi kesmeye çağırıyoruz. Tüm NATO müttefikleri Rusya’nın söz konusu davranışını kınamak için birleşti.” ifadeleri kullandı.