NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye terörden en çok zarar gören NATO üyesi

Güvenlik
Ömer Kaya
24 Mayıs 2022, 23:00
Ömer Kaya
24 Mayıs 2022, 23:00

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırılarından en çok zarar gören NATO üyesi olduğunu ve bu yüzden endişelerini gidermek için bir yol bulunması gerektiğini dile getirdi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu oturumunda dünya kamuoyuna seslendi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırılarından en çok zarar gören NATO üyesi olduğunu ve bu yüzden endişelerini gidermek için bir yol bulunması gerektiğini söyledi.

“TÜRKİYE’NİN GÜNDEME GETİRDİĞİ ENDİŞELER ELE ALINMALI”

Öte yandan, Stoltenberg, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğini veto etmesi hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin endişelerini gidermek için bir yol bulunması gerektiğini söyleyen Stoltenberg şu ifadeleri kullandı:

Sınırlarında daha az NATO görmek istedi ve savaş başlattı. Şimdi sınırlarında daha fazla NATO görüyor. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine başvuruları tarihi önemde. Türkiye’nin gündeme getirdiği endişeleri ele almanın öneminin de farkındayım.

Unutmamalıyız ki; hiçbir NATO müttefiki, terör saldırılarından Türkiye’den daha fazla zarar görmemiştir ve başka hiçbir müttefik, Türkiye’den daha fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır. Bu yüzden oturup ileriye doğru bir yol bulmalıyız. Bunu yapacağımızdan eminim.”

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN ÜYELİKLERİNE SICAK BAKMIYOR

Bilindiği üzere, Finlandiye ve İsveç, Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı topyekun işgal girişimi ve saldırıların ardından NATO’ya üyelik başvurusunda bulunmuştu. Türkiye Cumhuriyeti, NATO’ya üyelik başvurusunda bulunan iki ülke hakkında da olumsuz görüş belirterek, İttifak’a katılmamaları yönünde açıklama yapmıştı. Türkiye Cumhuriyeti, terör örgütü PKK başta olmak üzere terör örgütlerini destekledikleri gerekçesiyle bu iki ülkenin NATO üyeliğine sıcak bakmıyor.

Bu çerçevede, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin terör saldırılarından en çok zarar gören NATO üyesi olduğunu ve bu yüzden endişelerini gidermek için bir yol bulunması gerektiğini dile getirdi.