NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Türkiye'nin meşru endişelerini gidermek için çalışıyoruz

Güncel
qha muhabir
23 Haziran 2022, 18:14
qha muhabir
23 Haziran 2022, 18:14

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik başvurularıyla ilgili Türkiye’nin meşru endişeleri bulunduğunu, bunları gidermek için iki ülkeyle çalışmalarının devam ettini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, 23 Haziran 2022 tarihinde NATO karargahında, Çekya Başbakanı Petr Fiala ile görüşmesinin ardından basına konuştu. Stoltenberg, Madrid’te 28-30 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek NATO Zirvesi’nde, Finlandiya ve İsveç’in üyelik başvurularının da konuşulacağını belirtti ve başvuruların tahiri bir gelişme olduğunu söyledi.

Müttefiklerin güvenlik endişelerinin giderilmesini ve üyelik sürecinin ilerlemesini istediğini söyleyen Stoltenberg, Türkiye’nin meşru güvenlik endişeleri olduğunu, bunları gidermek için Finlandiya ve İsveç ile çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Ayrıca Stoltenberg, Madrid’teki NATO Zirvesi’nde ittifakın yeni stratejik konsept belgesinin kabul edileceğini, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’in liderlere hitap edeceğini, Ukrayna’ya verilcek desteklerin görüşüleceğini, NATO’nun harcamaları ve yük paylaşımının değerlendirileceğini dile getirdi.