NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Putin ana hedefini değiştirmedi, Donbas'ta büyük bir savaş başlatabilir

Güncel
Manas
08 Nisan 2022, 12:23
Manas
08 Nisan 2022, 12:23

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’yı siyaseten kontrol etmek amacıyla başlattığı işgal girişiminden vazgeçmiyor. İşgalci Rus ordusu, Donbas’ı ele geçirmek için birliklerini bölgeye kaydırıyor. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki Bakanlar toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Bu savaşı sona erdirmenin en kolay yolu, tüm birlikleri Başkan Putin’den çekmek ve diplomatik çözüm bulmak için ciddi diplomatik çabalara girişmektir” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de 7 Nisan 2022 tarihinde NATO Dışişleri Bakanları Toplantısına katıldı. Toplantı kapsamında, Rusya’ya yönelik geniş çaplı yaptırımlar ve Ukrayna’ya yönelik yardımların hızlanması gerektiği ele alındı. Stoltenberg, Rusya’nın son yapmış olduğu katliamları hatırlatarak, “Bugün müttefiklerin Ukrayna’ya derhal ek yardım sağlama gereğini vurgulamalarının nedeni budur” dedi.

Kuzeyde tansiyon yükseliyor: Rusya savaşa hazırlanıyor

NATO GENEL SEKRETERİ STOLTENBERG: GERÇEKÇİ OLMALIYIZ BAY PUTİN UKRAYNA’DAN VAZGEÇMİYOR

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg,Bu savaşı sona erdirmenin en kolay yolu, tüm birlikleri geri çekmek ve diplomatik çözüm bulmak için ciddi diplomatik çabalara girişmektir. Ancak gerçekçi olmalıyız ki Bay Putin’in, Ukrayna’yı kontrol etme hedefini değiştirdiğine dair hiçbir belirti yok. Ukrayna’dan vazgeçmiyor. Aslında Kıyiv’den tam geri çekildiğini düşünmüyorum. Rus ordusu savaş alanında önemli bir askeri kazanım elde etmek istiyor. Dolaysıyla Bay Putin, Donbas’ta bir savaş başlatabilir.” ifadesini kullandı.

Ayrıca Stoltenberg, Rus birliklerinin yeniden gruplandığını, askerlerin konumunu değiştirdiğini ve Ukrayna’nın kuzeyinden doğuya doğru hareket ettiğini vurguladı.