NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Ukrayna'ya verilen desteği genişletme çağrısı

24 Ekim 2019, 13:11

NATO Genel Sekreteri Jenst Stoltenberg, İttifak üyelerini Ukrayna’ya verilen askeri desteği genişletmeye davet etti.

Brüksel’de, 24-25 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek olan NATO ülkeleri Savunma Bakanları toplantısı öncesinde, gerçekleştirdiği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Stoltenberg, “Tüm müttefikler Ukrayna’ya destek veriyor. İlk önce biz siyasi destek veriyoruz. Tekrar ve tekrar Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne destek verdiğimizi söylüyoruz.” diye kaydetti.

Siyasi destekle birlikte, NATO’nun Ukrayna’ya Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçleri reformu konusunda danışmanlık yardımı ayrıca askerlere eğitim verme ve komuta kontrol sistemlerinin iyileştirilmesi gibi konularda, pratik destek de verdiğini belirtti.

NATO’nun yakın zamanda Ukrayna’ya ziyaret düzenleyeceğini hatırlatan Stoltenberg, “Çeşitli alanlarda Ukrayna’ya destek veriyoruz. Ben de Genel Sekreter olarak her zaman müttefikleri daha çok destek vermeye ve çabalarını artırmaya davet ediyorum. Daha çok eğitim vermeye, reform konusunda daha çok yardım etmeye, Ukrayna ile birlikte daha çok faaliyet yapmaya çağırıyorum. Eminim ki, bundan sonra da Ukrayna’ya destek vermeye devam edeceğiz ve tüm müttefikler bu çabaları artırmaya devam edecek.” diye konuştu.


Jenst Stoltenberg
nato
Ukrayna
Bunlara da bakın: