NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: Batı, Ukrayna'ya desteğe devam etmeli çünkü savaş uzun sürebilir

Güncel
Manas
19 Haziran 2022, 16:56
Manas
19 Haziran 2022, 16:56

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna’nın modern silahlara sahip olarak, işgalci Rus birliklerini ülkenin doğusundan kovabileceğini ancak bunun yıllar alacağını bildirdi. Genel Sekreter Stoltenberg, “Ukrayna’nın modern silahlarla Putin’in birliklerini Donbas’tan çıkarma olasılığı artıyor” dedi.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Alman medyası Bild’e verdiği röportajda, Ukrayna-Rusya savaşında, Batı ülkelerinin Ukrayna’ya desteğini sürdürmesi gerektiğini ve Ukrayna ordusunun işgalci Rus birliklerini Ukrayna’nın doğu bölgelerinden kovabileceğine inandığını bildirdi. Ancak söz konusu savaşın uzun sürebileceğini ve ne kadar devam edeceğini kimsenin bilmediğini sözlerine ekledi.

Savaş yıllarca sürebilir, Batı Ukrayna'yı desteklemeyi bırakmamalı - Stoltenberg

“BATI ÜLKELERİ UKRAYNA’YI DESTEKLEMEKTEN VAZGEÇMEMELİ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Ukrayna ordusu, Ukrayna’yı Rus işgalcilerine karşı cesurca savunuyorlar. Rusya, Donbas’ta bir savaş açıyor, Ukraynalı askerler ise yiğitçe karşılık veriyor. Ukrayna’nın, modern silahlarla Putin’in birliklerini Donbas’tan çıkarma olasılığı artıyor. Batı ülkeleri, Ukrayna’ya yardım etmekten vazgeçmemelidir. Maliyetler yüksek olsa bile, sadece askeri destek değil, artan enerji ve gıda fiyatları nedeniyle de yardım olmalı. Ancak bu, Ukraynalıların her gün birçok canla ödemek zorunda kaldıkları bedelle karşılaştırılamaz. Eğer Putin bu savaştan 2008’de Gürcistan’daki savaştan ve 2014’te Kırım’ın işgalinden sonra yaptığı gibi devam edebileceği sonucuna varırsa, o zaman çok daha yüksek bir bedel ödeyeceğiz” diye uyardı.

Ayrıca NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceğinin ancak savaşın bir parçası olmayacağını belirterek, “Yardım ediyoruz ama Ukrayna’ya NATO askeri göndermeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

RUSYA, UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor.

Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.