NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'den Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelere ev sahipliği için Türkiye'ye teşekkür

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mart 2022, 20:25
Mehmet Berk Yaltırık
31 Mart 2022, 20:25

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelere ev sahipliği yaptığı için Türkiye’ye teşekkür etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün NATO 2021 Yıllık Raporunu açıklamak için düzenlediği basın toplantısı esnasında Ukrayna-Rusya savaşındaki son gelişmelere değindi. Stoltenberg, savaşın sona erdirilmesi için her türlü çabayı memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, Ukrayna ile Rusya arasındaki görüşmelere ev sahipliği için Türkiye’ye teşekkür etti.

Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kıyiv çevresinde ve Ukrayna’nın kuzeyinde saldırılarını azaltacağına yönelik beyanatlarına da değinen Stoltenberg, bu hususta Rusya’yı söylemlerinden ziyade eylemleriyle değerlendirdikleri açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, Ukrayna’daki Rus birliklerinin geri çekilmek yerine yeniden konumlandığını vurgulayarak ikmal yaptığını ve Donbas bölgesindeki tahkimatını güçlendirdiğini söyleyerek diğer Ukrayna şehirleri üzerinde de baskıyı sürdürdüğünü ifade etti. Bu sebeple daha fazla saldırının beklendiğini belirten NATO Genel Sekreteri, Rusya’nın krizin çözümü adına siyasi irade göstermediğini söyleyip Rusya’ya savaşı durdurma ve diyalog çağrısında bulundu.

Bunun dışında NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’ya gereken süre içerisinde silah desteği sağlamaya devam etmeleri gerektiğini de söyledi.