NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'ten Rusya'ya sert uyarı

Güncel
Anife Bilal
09 Mart 2022, 18:15
Anife Bilal
09 Mart 2022, 18:15

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı Ukrayna’ya silah ve mühimmat sağlayan ülkelere düzenlenen bir saldırının Doğu Avrupa’da şiddetlenen savaşı tehlikeli bir şekilde tırmandıracağı konusunda uyardı. Stoltenberg, “Ukrayna kendini korumaya yardım ediyoruz.” diye vurguladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya’yı NATO müteffiklerine saldırma konusunda uyardı. Ukrayna’ya silah ve mühimmat sağlayan ülkelere düzenlenen bir saldırının Doğu Avrupa’da şiddetlenen savaşı tehlikeli bir şekilde tırmandıracağını vurgulayan Stoltenberg, “Müttefikler Ukrayna’ya BM Tüzüğünde yer alan kendini savunma hakkını savunmasına yardım ediyor. Rusya saldırgan, Ukrayna kendini savunuyor. NATO üye ülkesi olan ülkelerden birine saldırı düzenlenirse bu 5. maddeyi uygulamasına yol açacaktır.” dedi. NATO kuruluş anlaşmasının 5. maddesine göre İttifak’ın bir üyesine yapılan saldırı 30 üye ülkesine yapılan bir saldırı olarak sayılıyor. 

“NATO ÜYE DEVLETİLE YAPILAN SALDIRI NATO’YA SALDIRI OLACAKTIR”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu tehlikenin farkında olduğu belirten Genel Sekreter, “NATO topraklarının her santimini koruma taahhüdümüzün yanlış anlaşılmaması için her türlü alanı ortadan kaldırıyoruz.” diye kaydetti. Ukrayna içindeki ile yurt dışındaki tedarik hatları arasında açık bir fark olduğunu vurgulayan Stoltenberg, “Ukrayna’da savaş devam ediyor ve Ukrayna içindeki tedarik hatlarına saldırının düzenlenebilmesi ihtimali yüksek… NATO topraklarına, NATO ordusuna, NATO yeteneklerine yapılan saldırı NATO’ya yapılan saldırı olacaktır.” diye kaydetti.

Rusya’nın savaşa son vermesi gerektiği belirten NATO Genel Sekreteri, Ukrayna’yı desteklemeye ve benzeri görülmemiş yaptırımlar uygulamaya devam edeceklerini vurguladı.