NATO Genel Sekreter Vekili: Rusya işgal ettiği Kırım'ı askeri tahkimata dönüştürdü

Güvenlik
Anife Bilal
16 Şubat 2020, 13:38
Anife Bilal
16 Şubat 2020, 13:38

NATO Genel Sekreter Vekili Mircea Geoana, Rus işgali altındaki Kırım yarımadası etrafında gelişen durum Ukrayna dışına çıktığı ve uluslararası güvenliği tehdit ettiğini ifade ederken: “Rusya, Kırım’ı Avrupa ve dünyanın diğer bölgelerindeki istikrarı tehdit eden bir askeri tahkimata dönüştürdü.” dedi.

56. Münih Güvenlik Konferansı (MSC 2020) çerçevesinde düzenlenen Ukrayna etkinliğinde konuşan Geoana, “Karadeniz stratejik öneme sahip. Biz buradan konuşurken tam şu an Rusya kendi güç etkisini Kırım’dan Doğu Akdeniz ve Kuzey Afrika bölgelerine yayıyor. Sahip olduğu tüm güç araçlarını etkili bir şekilde kullanabilmek için Kırım’ı en önemli askeri tahkimatlardan biri haline getirdi.” diye kaydetti.

NATO müttefiklerinin Ukrayna’ya verdiği kapsamlı siyasi ve pratik destek tutumunun değişmediğini belirten NATO Genel Sekreteri Vekili, “Ukrayna hem pratik hem sembolik olarak çok büyük önem taşıyor. İş birliğimize yatırım yapmaya devam edeceğiz. Eğer endüstriyel potansiyelinizi yenilemeye, askeri-sanayi kompleksini yatırıma açık üretime dönüştürmeye devam ederseniz, istihbarat servisinizi de reform eder ve bu dönüşüm yolunu sürdürürseniz eminim ki er yada geç NATO üyesi olursunuz.” açıklamasında bulundu.