NATO gemileri, Karadeniz’e giriş yaptı

Güncel
Elvina Khalilova
15 Temmuz 2020, 23:43
Elvina Khalilova
15 Temmuz 2020, 23:43

NATO’nun Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG 2) ve NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’ye (SNMCMG-2) bağlı gemiler, Ukrayna ve Bulgaristan tarafından düzenlenecek olan iki bölgesel tatbikata katılmak için Karadeniz’e giriş yaptı. Gemilerin, Ukrayna’daki Odesa ve Bulgaristan’daki Burgas limanlarına uğraması bekleniyor. 

Ukrayna’nın NATO Temsilciliğinin aktardığına göre, İspanya, Romanya ve Türkiye gemilerini içeren NATO’nun Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG2) 9 Temmuz 2020 tarihinde Karadeniz’e giriş yaptı. NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu-2’na (SNMCMG-2) bağlı HS Aliakmon, ESPS Tambre, TCG Amasra ve ITS Gaeta gemilerinin ise Karadeniz’e 7 Temmuz 2020 tarihinde girdiği ve 10 Temmuz 2020’de Bulgaristan’daki Burgas limanına uğradığı bildirildi. 

NATO Deniz Kuvvetleri basın servisi tarafından yapılan açıklamada, “Uluslararası sulardaki deniz güvenliğinin devriye yapılması ile birlikte bu iki tatbikat, NATO müttefikleri ve bölgesel ortaklar arasındaki uyumluluğu artırır.” ifadelerine yer verildi. Daha önce Ukrayna’ya, NATO tarafından “Geliştirilmiş Fırsatlar Ortağı” statüsü verilmişti.