NATO Genel Sekreteteri Stoltenberg, Çin ve Rusya hakkında uyardı: Uluslararası düzeni baltalıyorlar

Güncel
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 15:56
_QHA Ankara
30 Kasım 2021, 15:56

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, “Rusya ve Çin, kurallara dayalı uluslararası düzeni baltalıyor, güç dengesi değişiyor. Demokrasi ve özgürlükler ağır baskı altında.” açıklamasında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Letonya’nın başkentindeki Riga Güvenlik Forumu’nda  NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesi “NATO’nun 2030’a giderken görünümü” konulu konuşmasını gerçekleştirdi. “Rusya ve Çin, kurallara dayalı uluslararası düzeni baltalıyor, güç dengesi değişiyor. Demokrasi ve özgürlükler ağır baskı altında.” diyen Stoltenberg, yeni bir Stratejik Konsept belgesinin üzerinde çalıştıklarını hazırlanılan yeni belgenin bunları da içereceğini aktardı.

STOLTENBERG: ÖNGÖRÜLEMEZ BİR DÜNYADA CAYDIRICILIĞIMIZI VE SAVUNMAMIZI GÜÇLENDİRMELİYİZ

NATO’nun demokrasi, hukukun üstünlüğü ve özgürlükler gibi değerleri koruma üzerinde kurulu olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kulladı:

“Bu değerlerimiz hem ittifakımızın dışından hem de kendi ülkelerimiz içinden ağır baskı altında. Otoriter rejimler kurallara dayalı uluslararası düzeni geriletmekte, alternatif yönetim modellerini desteklemektedir. Toplumlarımızı baltalamak için dezenformasyon ve propagandayı kullanmakta, seçimlerimize karışmak için kötü siber araçları kullanmaktadırlar. Aynı zamanda kendi ülkelerimiz içinde demokratik değerlerimize saygı göstermeyen aşırıcılar ve siyasi gruplar bulunmaktadır. Bunun acı bir örneğini 6 Ocak’ta ABD Kongresi’ne yönetimin barışçıl değişimini engellemeyi amaçlayan saldırı düzenlendiğinde gördük.”

“Öngörülemez bir dünyada caydırıcılığımızı ve savunmamızı güçlendirmeliyiz.” diyen Stoltenberg, demokrasileri güçlendirirken muhafaza etmek için de askeri gücü  kuvvetlendirmek gerektiğini belirtti. Kuzey Atlantik’in barış içinde olduğu vurgularken ancak Rusya’nın saldırgan tutumu ve Çin’in küresel etkisini artırması gibi sınamaların da bulunduğunu söyledi.