Nariman Seytyagyayev: Latin harflerine geçiş, Kırım Tatarlarının kültürel iletişimini geliştirecek

Haberler
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 13:55
Anife Bilal
17 Eylül 2021, 13:55

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu, Sosyal Politika ve Gazi İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Komitesi, dün “Latin harflerine dayalı Kırım Tatar Alfabesinin kabul edilmesine dair” adlı karar tasarısını onayladı. Bu önemli kararı değerlendiren Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Agatangel Krımskiy Doğu Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Nariman Seytyagyayev, Kırım Tatar alfabesinin Latin harflerine geçmesinin Kırım Tatarlarının kültürel iletişimini geliştireceğini ifade etti.

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu, Sosyal Politika ve Gazi İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Komitesi, dün Kırım Tatarları için önemli olan bir kararı kabul etti. Komite, Latin harflerine dayalı Kırım Tatar Alfabesini onayladı. Ukrayna Bakanlar Kurulunun yakın zaman içinde nihai kararı onaylaması bekleniyor. Kırım Haber Ajansına konuşan Ukrayna Ulusal Bilimler Akademisi Agatangel Krımskiy Doğu Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Görevlisi Nariman Seytyagyayev, “Latin alfabesine geçiş halkımız için özellikle kültürel iletişimi geliştirme olanağı sağlıyor” değerlendirmesini yaptı.

Bilim insanı Latin harflerine geçme kararının 1991 yılındaki Kırım Tatar Milli Kurultayında kabul edildiğini hatırlattı. Böyle bir geçişin Türk halklarıyla yakınlaşmayı teşvik edeceğini söyleyen Seytyagyayev, “Bu medeni bir seçim ve diğer Türk halklarına daha yakın olma, Türk halklarının başarılarına katılma arzusunun ifadesidir. Ayrıca Kırım Tatarları sadece Kırım’da yaşamıyorlar, dünyanın her yerinde yaşıyorlar. İletişim konusu bizim için önemli, çünkü halkımızın büyük kısmı Türkiye’de yaşıyor, bunun dışında Romanya ve Bulgaristan’da da Kırım Tatar diasporaları var onlar” dedi.

LATİN HARFLERİNE DAYALI KIRIM TATAR ALFABESİNE ONAY ÇIKTI

Ukrayna Geçici İşgal Altındaki Toprakların Yeniden Entegrasyonu, Sosyal Politika ve Gazi İşlerinden Sorumlu Bakanlar Kurulu Komitesi, dün “Latin harflerine dayalı Kırım Tatar Alfabesinin kabul edilmesine dair” adlı karar tasarısını onayladı. Karar tasarısında teklif edilen Latin harflere dayalı Kırım Tatar alfabesi 31 harften oluşuyor. Belge Kırım Tatar dilinin öğretilmesi için kullanılan ders kitaplarının 1 Eylül 2025’e kadar Latin alfabesine geçmesini öngörüyor. İlgili karar tasarısı 1991 tarihli Kırım Tatar Milli Kurultayı kararına dayanarak hazırlandı. Kırım Tatar alfabesinin Latif harflerine geçişini Kırım Tatar Milli Meclisi ve Kırım Tatar dilbilimcilerin, öğretmenlerin büyük çoğunluğu destekliyor.  

https://qha.com.tr/haberler/ukrayna-bakanlar-kurulu-komitesi-latin-harflerine-dayanan-kirim-tatar-alfabesine-onay-verdi/342016/