Nariman Celal, Ukrayna Parlamentosu'nu siyasi tutsaklar yasasını kabul etmeye çağırdı

Haberler
Ömer Kaya
24 Aralık 2021, 15:25
Ömer Kaya
24 Aralık 2021, 15:25

Rus esaretindeki Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Ukrayna Parlamentosu’nu siyasi tutsaklarla ilgili yasa tasarısını kabul etmeye çağırdı. Avukat Nikolay Polozov, Rus işgali altındaki Kırım’da, işgalci güçlerin kurmaca suçlamaları çerçevesinde alıkonulan Nariman Celal’in konuya ilişkin açıklamasını paylaştı. Avukatı aracılığıyla yayımlanan mektupta, Celal, Rusya’nın alıkoyduğu her siyasi tutuklunun kendisi ve diğerlerinin özgürlüğü için savaşmaya devam ettiğini kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Ukrayna Parlamentosu’nu siyasi tutsaklar yasasını kabul etmeye çağırdı. Nariman Celal, avukatı Nikolay Polozov aracılığıyla yayımladığı mektubunda, “İşgal altındaki Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin sekizinci yılı. Hapishanede tanıştığım Vladislav Esipenko delilsiz bir şekilde alındı. Ayrıca, asılsız bir şekilde terörizmle suçlanan Rayif Fevziyev ve işkence gören Asan Ahtemov halen alıkonuluyor” ifadelerini kullandı.

UKRAYNA PARLAMENTOSUNA SİYASİ TUTSAKLAR YASA TASARISINI GEÇİRME ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Ukrayna Parlamentosu’nu “Kırım’a karşı silahlı saldırı sonucunda, kişisel özgürlüğünden mahrum kalan tutsakları ve bunların aile üyelerine sosyal ve yasal korunması hakkında” adlı yasa tasarısını bir an önce kabul etmeye çağırdı. Celal, “Tabii ki, Ukrayna Parlamentosu siyasi tutsaklarla ilgili bir yasa tasarısı üzerinde çalışmaya başladığından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Milletvekillerinin bu belgeyi mümkün olan en kısa sürede tamamlamaya ve son haline getirmeye çağırıyorum.” ifadesine yer verdi.

Ayrıca, siyasi tutsak, tasarının geliştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. İşgalci güçler tarafından hapsedilen siyasi tutsakları korumak ve serbest bırakmak için çalışmaya devam eden Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskıy’e şahsı adına teşekkürlerini de sözlerine ekledi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

Kırım'da işgalci Rus güçleri, Nariman Celal'e ağır suçlamalar yöneltti

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, 2 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonuldu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirdi.