Nariman Celal: Kırım'da yaşayanların, Ukrayna'dan gelecek suya değil özgürlük umuduna ihtiyaçları var

Haberler
Feride Useinova
26 Şubat 2020, 22:58
Feride Useinova
26 Şubat 2020, 22:58

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Rus işgali altındaki Kırım’da yaşayan kişilerin, Ukrayna’dan gelecek suya değil “özgürlük umuduna” ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

Kıyiv’de Kırım’ın Rus İşgaline Direniş Günü çerçevesinde düzenlenen “Age of Crimea (Kırım Zamanı)” isimli forumda konuşan Nariman Celal, “Ukrayna şunu anlamalı ki, işgal altındaki Kırım’da yaşayan vatandaşların, idari sınırda yeni kontrol noktalarına ve Kırım Kuzey kanalından gelecek suya ihtiyacı yok. Onlara, öngörülebilir bir gelecek lazım. Ukrayna’nın işinin zor olduğunu anlıyoruz. Düşmanın güçlü olduğunu biliyoruz. Ancak Kırım sakinlerinin, politik sloganlara değil özgürlük umuduna ve bunun için çabaya ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin 6. yıl dönümünde “Age of Crimea (Kırım Zamanı)” isimli forum düzenlendi. Forum kapsamında, Kırım’da yaşanan insan hakları ihlalleri ve Kırım’ın yerli halkına yönelik baskılar dile getirildi.