Nariman Celal: Amacımız kendi vatanımızda yaşamaktır

Güncel
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 15:17
_QHA Ankara
25 Ocak 2022, 15:17

Kırım Tatar siyasi tutsak Nariman Celal, Rus tutukevinde kimliği belirsiz bir kişiden mektup aldı. Nariman Celal’in bu mektuba cevabını Celal’in eşi Leviza Celalova söz konusu mektubu sosyal medya üzerinden yayımladı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal’in eşi Leviza Celalova eşinin tutukevinde yazdığı bir mektubu daha sosyal medyada paylaştı. Celal, son mektubunda, kendisine gelen bir mektubu, “Amacımız vatanda yaşamak” şeklinde cevapladığını kaydetti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal’in eşi Leviza Celalova dün sosyal medyada eşinin tutukevinde kimliği belirsiz kadının mektubuna cevabını yayımladı. Kimliği ve adresi belirtilmeyen mektuba Nariman Celal, “Amacım büyük; vatanımda yaşamak ve vatanıma hizmet etmektir.” yazısına yer verdi. Siyasi tutsak Nariman Celal’in eşi Leviza Celalova, kimlik ve adresini belirtmeyen kadın için minnettarlığını dile getirerek, “Bu yüzden, cevabı buraya yazıyorum. Tutukevine yazarken ev adresini belirtmek istemediğini anlıyorum. Ancak beni ve eşim Nariman Celal’i destekleyerek mektup yazdığın için minnettarım. Bu olay bana her zaman bir şeyler yapmanın yolu olduğunu hatırlatıyor” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı, siyasi tutsak Nariman Celal mektubunda, amacının büyük olduğunu, kendi vatanında yaşamak istediğini ve ülkeyi geliştirmek ve başkalarına yardım etmek olduğunun altını çizdi. Ayrıca, Celal “Destek sözlerin için teşekkür ederim. Başkalarını koruma sorumluluğunu almış biri olarak benim için sözlerimin ve eylemlerimin yankılandığını hissetmek ve duymak önemlidir.” yazısına yer verdi.

NARİMAN CELAL’İN ALIKONULMASI: İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE SABOTAJ İDDİASIYLA KIRIM TATARLARINA BASKI

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sözde “sabotaj eyleminin” düzenlendiği iddia edilirken “sabotajın” güya Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiğini ileri sürdü. FSB, yürütülen “soruşturma” çerçevesinde 3 “şüphelinin” tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” güya 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus propaganda televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sözde sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve güya sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 KIRIM TATARI HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ALINDI

Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü düzmece soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u güya “sabotaj” düzenlemekle ile suçluyor.

ALIKONULAN KIRIM TATARLARINA İŞKENCE UYGULANDI

İşgalciler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra büyük çabalar sonucu müvekkil ile görüşen avukat Ayder Azamatov, işgalci Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İKİ KİŞİYE TUTUKLAMA CEZASI

Öte yandan asılsız bahanelerle haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı. Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevliler tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Sözde Kiyevskiy Bölge Mahkemesi Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

BASKI İÇİN YENİ BİR BAHANE

İşgalci güçler, Nariman Celal, Asan Ahtemov ile Aziz Ahtemov’a yöneltilen suçlamalar çerçevesinde Aralık 2021’de, 2 Kırım Tatarının evine baskın düzenledi. Evlerde yapılan aramalardan sonra Kırım Tatarları Kurtumer Çalgozov ve Nariman Ametov sorgulanmak üzere alıkonuldu. Nariman Ametov sorgulama sırasında kendisine elektrik işkencesinin uygulandığını bildirdi.