Namık Kemal Bayar, “Türk Dünyası Kimlik Problemleri Konuşma Serisi”nde Kırım'ı anlattı

Diaspora
Mehmet Berk Yaltırık
07 Kasım 2021, 11:47
Mehmet Berk Yaltırık
07 Kasım 2021, 11:47

Anda Derneği’nin “Türk Dünyası Kimlik Problemleri Konuşma Serisi”nin üçüncü konuğu Namık Kemal Bayar oldu.

Anda Kardeşlik Vefa Derneğinin düzenlediği Türk Dünyası Kimlik Problemleri Konuşma Serisinin üçüncü konusu Kırım oldu.

Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Genel Sekreteri Av. Namık Kemal Bayar, 6 Kasım 2021 tarihinde saat 19.00’daki Kırım konulu programın konuşmacısı oldu.

Bayar konuşmasında Kırım’ın eski dönemlerden itibaren Türk boylarının yerleşim bölgelerinden olduğunu anlatmaya başlayarak, 1783’ten itibaren Rus işgalindeki süreçten, 18. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yarımadada Kırım Tatarlarına yönelik sindirme ve zorla göç ettirme politikalarından bahsetti. Rusların, Kırım’ı Kırım Tatarsızlaştırma politikalarının yarımadada Türk nüfusunu yüzde ellinin altına düşürmekle birlikte yeterli olmadığını belirten Bayar, bu dönemde Kırım Tatarları arasında cereyan eden milli hareketlere, Cedit mekteplerinde yetişen gençlerin başlattığı milli mücadeleye ve 1917’de kurulan Kırım Ahali Halk Cumhuriyeti’ne, 1918’deki Bolşevik işgali sürecine de değindi.

Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944’te yarımadadan toplu şekilde sürgün edilmeleri ve akabinde sürgün esnasında yeniden kıpırdanan milli hareket süreçlerini, Kırım’a geri dönüş mücadelesini de anlatan Bayar, daha sonra 2014’teki son Rus işgaliyle başlayan dönemi ele aldı. Rus işgali altındaki Kırım’da, Kırım Tatarlarını adadan uzaklaştırmak için takip edilen baskı politikalarını, kaçırılma vakalarını ve işgalcilerin keyfi baskınlarını, Ukrayna’da Kırım Tatarlarına yönelik hangi adımların atıldığını da dile getirdi. Bayar konuşmasının son kısımlarında Türkiye’deki Kırım Tatar diasporasına ve derneklerin çalışmalarına değindi.

Zoom platformu üzerinden gerçekleştirilen ve Anda Derneği’nin YouTube kanalına kaydedilen söyleşinin tamamını bu bağlantıdan seyredebilirsiniz.