Namaz kıldıkları için iki Kırım Tatar siyasi tutsağa hücre cezası verildi

Güncel
Anife Bilal
23 Temmuz 2021, 12:59
Anife Bilal
23 Temmuz 2021, 12:59

Rus işgali altındaki Kırım’da yasa dışı olarak yargılanarak mahkum edilen Kırım Tatarlarına baskı uygulanmaya devam ediyor. Rusya’daki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Saledinov ve Rüstem İsmailov’un gece namazı kıldıkları için hücre cezasına gönderildi.

Rus yetkililer, işgal altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsaklara zulmetmeye devam ediyor. Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat şehrindeki cezaevinde alıkonulan Kırım Tatar siyasi tutsaklar Ayder Saledinov ve Rüstem İsmailov’un, saat 22.00’den sonra namaz kılmaya çalıştıkları için hücre cezasına gönderildiği duyuruldu. Kırım Tatar siyasi tutsak Ayder Saledinov’un eşi Guzal Süleyman-Zade yaptığı açıklamada, “Dini görevlerini yerine getirmeye çalıştıkları için eşim ve Rüstem İsmailov hücre cezasına çarptırıldı. Bu dini hakların ihlali ve Rusya’daki hak ile özgürlükler sisteminin bir örneği” diye belirtti.

5 KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAK TOPLAM 65,5 YIL HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILDI

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da, Akmescit’in Kırım Tatarlarının toplu olarak ikamet ettiği Kamenka semtinde ve Stroganovka (Mamak) köyünde 12 Ekim 2016 tarihinde Kırım Tatarlarının evlerinde yasa dışı aramalar yapıldı. Aramaların sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında yapıldığı bildirildi. Aramalardan sonra gözaltına alınan Teymur Abdullayev, Rusya’da yasak olan örgütü organize etmekle; Rüstem İsmailov, Emil Cemadenov, Uzeir Abdullayev ve Ayder Saledinov ise Rusya’da yasaklamış bir örgütün faaliyetlerine katılmakla suçlandı.

Rus mahkemesi Birinci Akmescit Grubu çerçevesinde yargılanan Kırım Tatarları Teymur Abdullayev hakkında 16 yıl 6 ay, Uzeir Abdullayev 12 yıl 6 ay, Rüstem İsmailov 13 yıl 6 ay, Emil Cemadenov ve Ayder Saledinov hakkında ise 11 yıl 6 ay hapis cezası kararı almıştı. Sözde Hizb-ut Tahrir davası bahanesiyle Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) işgal edilen Kırım’da, muhalif Kırım Tatarları ve Müslümanlara karşı baskı uyguluyor. Terörizm şüphesi ve aşırıcılıkla mücadele bahanesiyle işgalci kolluk kuvvetleri evlere baskın, yasa dışı aramalar düzenliyor ve insanları tutukluyor, Sovyetler zamanında uygulanan cezalandırıcı tipteki yöntemlerini kullanıyor.