Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu: Bu savaşın Kırım'da son ereceğini umut ediyoruz

1944 Sürgün Hatıraları
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 02:03
qha muhabir
20 Mayıs 2022, 02:03

Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından 24 Şubat’ta başlatılan ve iki aydan fazladır devam eden Ukrayna-Rusya savaşının, Kırım yarımadasının kurtarılması açısından kritik bir aşama olduğunu söyledi.

Kırım Tatar halkının milli lideri ve Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı’nın 78. yıldönümünde, Kırım Tatarlarının durumunu anlattı ve Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşı değerlendirdi.

1944 yılının Kırım Tatarları için trajik bir tarih olduğunu, Sovyetler Birliği tarafından soykırım yapıldığını söyleyen Kırımoğlu, “Halkımızın yüzde 40-46’sı açlık gibi zor şartlar nedeniyle iki yıl içinde öldü. Bu, varlığımızın, izlerimizin silinmesi için yapıldı” ifadelerini kullandı.

“RUSYA, SOVYET DÖNEMİNE BENZER UYGULAMALAR YAPIYOR”

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı işgal etmesinden sonra Kırım Tatarlarına yönelik Sovyet dönemine benzer soykırım uygulamaları yapıldığını söyleyen Kırımoğlu, Kırım’da 18 Mayıs anma etkinlikleri ile Kırım Tatar Milli Meclisi’nin (KTMM) yasaklandığını dile getirdi.

Bu nedenle 30 bini aşkın Kırım Tatarının Kırım’dan ayrılmak zorunda kaldığını, Kırım’da kalanların bazılarının kaçırılarak öldürüldüğünü, onlarca kişinin de kaybolduğunu söyleyen Kırımoğlu, “Bu bir terördür. İnsanlarımız Sovyet rejiminden daha beter bir rejimin baskısı altında kaldı. Elbette, bu çok acı bir şey” şeklinde konuştu.

“KIRIM’DA YAŞAYANLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 13’Ü KIRIM TATARI”

Kırım’da yaşayanların yaklaşık yüzde 13’ünün Kırım Tatarı olduğunun altına çizerek, 121 kişinin yargılandığını, bunların yaklaşık 100’ünün Kırım Tatarı olduğunu belirten Kırımoğlu, “Bu şahıslara terörist diyorlar. Rusya’da, özellikle de işgal edilen topraklarda mahkeme diye bir şey yok. Karar bir yerde alınıyor. İnsanlar delil bile getirse kayda almıyorlar. Yani karar çoktan alınmış aslında” ifadelerini kullandı.

Kırımoğlu, 2014’ten itibaren yaklaşık bir milyon Rus’un Kırım’a yerleştirildiğini dile getirdi.

“RUSYA ÜÇ GÜNDE KIYİV’İ ALMAYI PLANLIYORDU”

Rusya’nın 24 şubatta Ukrayna’ya başlattığı savaşa değine Kırımoğlu, “Ruslar üçüncü günde Kıyiv’i almayı, dördüncü gün askeri geçit töreni yapmayı, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nı öldürmeyi veya rehin almayı, onun yerine kukla hükümet kurmayı ve bu hükümete de kendi istediklerini dikte etmeyi planlıyorlardı. Savaş devam ediyor. Buraya gelen askerleri kaçmak zorunda kaldılar. Harkiv’den de kaçtılar. Esas savaş şimdi Donbas bölgesinde devam ediyor” şeklinde konuştu.

“BU SAVAŞ, KIRIM’IN İŞGALDEN KURTARILMASI İÇİN FIRSATTIR”

Rusya’nın bu savaşı 2014 yılında başlattığına vurgu yapan Kırımoğlu, “Bu savaşın Kırım’da son ereceğini umut ediyoruz. Sekiz yıl önce Kırım’da başlayan savaş, Kırım’da bitecektir. Rusya ile savaş, Kırım’ın işgalden kurtarılması için bir fırsattır. Buna çok inanıyorum. Ülkemizde yapılan sosyolojik araştırmalara göre, Ukrayna vatandaşlarının yüzde 95’i Kırım’ın bu savaş neticesinde işgalden kurtarılmasından yanadır” ifadelerini kullandı.

“RUSLAR 2008’DE GÜRCİSTAN’A GİRDİĞİ ZAMAN YAPTIRIM UYGULANMALIYDI”

Rusya’nın Kırım’ı askeri üs olarak kullandığını ve Ukrayna’nın diğer bölgelerine Kırım’dan füzelerin fırlatıldığını dile getiren Kırımoğlu, Batı ülkelerinin Rusya’ya yaptırımlar uyguladığına dikkati çekerek, “Bu yaptırımlar, Ruslar 2008’de Gürcistan’a girdiği zaman uygulanmış olsaydı Kırım’a da girilmezdi. Maalesef, Batı ülkeleri geç uyandı” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’YE MİNNETTARIZ”

Kırımoğlu demecinde, Türkiye’nin Ukrayna’ya ve Kırım Tatarlarına yönelik desteğini anımsatarak, “Türkiye’ye minnettarız. Çünkü Türkiye, Kırım’ın ilhakını tanımadı” ifadesini kullandı.