Müslüman, Ortodoks ve Yahudi din adamları, Ermenistan'ın saldırılarını kınadı

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Ekim 2020, 17:42
Ozan Barış Erim
14 Ekim 2020, 17:42

Gence’de yaşayan Müslüman, Ortodoks ve Yahudi din adamları, Ermenistan ordusu tarafından sivillere düzenlenen füze saldırısını kınadı.

Kafkas Müslümanları İdaresi Batı Bölge Temsilciliği, Aleksandr Nevski Rus Ortodoks Kilisesi ve Gence Yahudi Cemaati, Ermenistan ordusunun Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine gerçekleştirdiği saldırıyla ilgili bugün ortak bir bildiri yayımladı.

“ERMENİSTAN’I ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Bildiride, topraklarını işgalden kurtarmak için operasyon başlatan Azerbaycan ordusu karşısında mağlup olan Ermenistan ordusunun sivilleri hedef aldığı vurgulandı. Çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı aktarılan bildiride, “Biz, Gence kent merkezine yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.” ifadesine yer verildi.

ERMENİSTAN, ATEŞKES ŞARTLARINA UYMUYOR

Moskova’da varılan geçici ateşkesten hemen sonra Ermenistan, Azerbaycan’ın Ağdam ve Tatar bölgelerine saldırdı. Ermenistan’ın saldırıları Hadrut ve Cabrayil yönünde devam etti. Sukavuşan’da Ermeni askerlerinin cesetlerini toplayan ve beyaz bayraklı bir ambulans, Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından vuruldu. Saldırı sonucu bir sağlık çalışanı ağır yaralandı. Gence’ye düzenlenen saldırıda ise çocuklar dahil 7 sivil öldü ve 39 kişi yaralandı.Azerbaycan Başsavcılığı, 11 Ekim 2020’de Ermenistan’ın ateşkes sonrası Azerbaycan’ın en büyük ikinci kenti olan Gence’deki sivillere yönelik saldırıda bilançoyu açıkladı. Başsavcılık, Ermenistan’ın saldırısında 41 sivilin hayatını kaybettiğini ve 207 kişinin yaralandığını duyurdu.