MSB’den Gürcistan ordusuna zırhlı iş makinesi ve özel otobüs desteği

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Kasım 2020, 12:09
Ayyıldız Huri Kaptan
29 Kasım 2020, 12:09

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Gürcistan Savunma Bakanlığına aparatları ile birlikte 12 iş makinesi ve 35 otobüs teslim etti. Türkiye ile Gürcistan arasındaki Askeri Mali İşbirliği Anlaşmaları kapsamında, iş makineleri ve otobüsler, Tiflis’te düzenlenen törenle Gürcistan Savunma Bakanlığına teslim edildi.

Türkiye ve Gürcistan hükumetleri arasında imzalanan Askeri-Mali İşbirliği Anlaşmaları çerçevesinde Milli Savunma Bakanlığı, dün Gürcistan Savunma Bakanlığına 35 BMC Neocity 8,5 metrelik dizel otobüs, 12 zırhlı iş makinesi ve çeşitli aparatlar hibe etti. MSB Gürcistan Savunma Bakanlığı ile Hidromek Hidrolik Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında imzalanan sözleşme uyarınca Milli Savunma Bakanlığı tarafından Gürcistan’a zırhlı iş makineleri, otobüsler ve çeşitli aparatlar teslim edildi.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’e yakın Vaziani askeri üssünde düzenlenen teslim törenine, Gürcistan Savunma Bakanı İrakli Garibaşvili, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Giorgi Matiashvili, Türkiye’nin Tiflis Büyükelçisi Fatma Ceren Yazgan, Askeri Ataşe İkmal Albay Burak Altıner, Askeri Ataşelik yetkilileri Deniz Yarbay Fatih Bali, Muhabere Binbaşı Zafer Etik ve Hava Piyade Yüzbaşı Deniz Küçük ile diğer yetkililer katıldı.

20 MİLYON DOLARLIK HİBE ANLAŞMASI

Bakan Garibaşvili, yaptığı konuşmada Türkiye’nin, teslim alınan hibe paketinin değerinin 5 milyon dolar civarında olduğuna dikkati çekerek, “Ben, Türkiye’de resmi ziyarette bulunduğumda orada 20 milyon dolarlık hibe anlaşması daha yaptık. Söz konusu anlaşma da gelecek yıl yürürlüğe girecek.” şeklinde konuştu.
Büyükelçi Yazgan da konuşmasında, “Türkiye, Gürcistan’ın savunma imkanlarının artmasına ve NATO’yla entegrasyonuna somut destek vermekte.” dedi.
Yazgan, Gürcistan ordusunun, NATO standartlarına uyumunun artırılması için gelecekte de bu ülke ile ikili iş birliğini sürdüreceklerini belirtti.