MSB'den Barış Pınarı Harekatı açıklaması: Yeni bir harekata gerek kalmadı

23 Ekim 2019, 11:54

Milli Savunma Bakanlığından, Suriye konusunda Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında imzalanan mutabakat çerçevesinde Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yeni açıklama yapıldı.

“TARAFIMIZDAN MUTABAKATA VARILAN HUSUSLAR YERİNE GETİRİLDİ”

Yapılan açıklamada, harekat alanı dışında yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmadığı bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili Rusya ile imzalanan mutabakat sonrasında 6 maddelik bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekatı’na 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir. Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.”

“TERÖR KORİDORU OLUŞMASINA ASLA MÜSADE ETMEYECEĞİZ”

“22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında bugünden itibaren Rusya ile müşterek çalışmalara başlanacaktır. Barış Pınarı Harekatı alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren mutabakat çerçevesinde mevcut harekat alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekat icra edilmesine gerek kalmamıştır.Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.”

POMPEO, YPG/PKK’LI TERÖRİSTLERİN ÇEKİLDİĞİNİ BİLDİRDİ

Açıklamada, son olarak bölgede barış koridoru oluşturulduktan sonra Suriyeli mültecilerin gönüllü ve güvenli bir şekilde bölgeye dönmelerinin sağlanacağı belirtildi. Ayrıca Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüştü. Dışişleri Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, görüşmede ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, ABD askeri yetkililerinin, Türkiye’nin askeri makamlarına YPG/PKK’lı teröristlerin Barış Pınarı Harekatı operasyon bölgesinden çekildiğini yazılı olarak bildirdiğini teyit etti.

Bunlara da bakın: