Moskova ve St. Petersburg'da Kırım Tatarlarına destek eylemleri

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 11:10
Mehmet Berk Yaltırık
20 Kasım 2021, 11:10

Rusya’nın başkenti Moskova ve St. Petersburg şehrinde aktivistler, “Strateji-18” çerçevesinde Kırım Tatarlarına destek amaçlı protesto eylemi gerçekleştirdiler.

Rusya’da Moskova ve St. Petersburg şehirlerinde aktivistler, 19 Kasım 2021 tarihinde “Strateji-18” girişimi çerçevesinde Kırım Tatarlarına destek amacıyla protesto gösterileri düzenlediler. St. Petersburg, Murino’da aktivistler tek kişilik eylem düzenleyerek Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal ve Üçüncü Bahçesaray grubu hakkındaki son işgalci mahkeme kararını, ayrıca Kırım Tatar avukatı Edem Semedlyaev’in 12 günlük idari tutuklanmasını protesto ettiler. St. Petersburg’da polis gösterileri gözetim altında tutarken müdahale etmedi.

Eylem katılımcılarından Vera Lavreşina sosyal medya üzerinden Moskova’daki eyleme dair yaptığı paylaşımında, “Kasım ‘Strateji-18’i Moskova’da gerçekleştirdik, Kırım’dan gelen son üzücü haberlerin bazılarını vurguladık ve asla bitmeyecek geçmişteki sıkıntıları hatırlattık. Uzun zamandır bir uygulama olan aktivistlerin ve gazetecilerin tutuklanmasına dair. Yakın zamanda bir tür “muayene” için zorunlu psikiyatri merkezine yerleştirilen parlamento başkan yardımcısı Nariman Celal de dahil olmak üzere bir grup (sözde) ‘sabotajcının’ tutuklanmasına dair. FSB (Rusya Federal Güvenlik Servisi) memurlarının olası ‘aşırılıkçı’ dövmeleri tespit etmek için zorla soyunmaya çalıştığı avukat Edem Semedlyaev’in 12 günlük tutuklanmasına dair. Bu konuyla ilgili bir afiş yayınladık: ‘Edem Semedlyaev’in tutuklanması, Kırım’ın tüm hukuk camiasına yönelik bir saldırıdır.’ Kırım’da yüzlerce aktivist ve onlarca avukatın şimdi Edem Semedlyaev’in özgürlüğü için bir flashmob etkinliği düzenlediğini biliyoruz. Moskova’daki bu eyleme katılıyoruz. Siyasi mahkumlar ve şiddet içermeyen eylemlerden hüküm giymiş herkes için geniş bir af gerekiyor.” diye kaydetti.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Bilindiği gibi Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı verdi. Sözde Kırım Garnizonu Askeri Mahkemesi binası önünde 25 Ekim’de alıkonulan Kırım Tatarlarına hukuki destek vermek üzere polis karakoluna gelen Semedlâyev ses kaydı almaya başladı. Ancak yasalar buna izin vermesine rağmen sözde polis görevlileri, avukat Semedlâyev’den ses kayıt cihazını kapatmasını istedi. Semedlâyev, söz konusu talebin yasa dışı olduğuna dikkat çektikten sonra sözde polis, avukat hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi çerçevesinde (polis görevlisinin talebine uymamak) tutanak tuttu. 

Daha sonra, polis görevlileri kayıt cihazına ulaşmak için Semedlâyev’den üzerindeki kıyafetleri çıkarmasını istedi. Semedlâyev, ceplerinde olan her şeyi çıkarmaya hazır olduğunu belirtti. Ancak dini inançları yüzünden tamamen soyunmayı reddetti. Polis görevlisi Şambazov, soyunma talebi için Semedlâyev’in vücudunda aşırılıkçı dövmelerin bulunması ihtimalini neden gösterdi ve Semedlâyev söz konusu talebi reddettiği için hakkında aynı suçlamayla bir tutanak daha tutuldu. Sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Ekim 2021 tarihinde, avukat Semedlâyev hakkında tutulan idari tutanakları sözde polise geri gönderme kararı aldı. İşgalci mahkeme, tutanakların tekrar hazırlanmasını istedi.

İŞGALCİLERİN MAHKEMESİNDEN ÜÇÜNCÜ BAHÇESARAY GRUBU KARARI: TOPLAM 56 YIL HAPİS CEZASI!

Rusya’nın Rostov-na-Donu kentindeki Güney Askeri Bölge Mahkemesinde, 29 Ekim 2021 tarihinde sözde Hizb-ut Tahrir davası çerçevesinde yargılanan Seytumer Seytumerov, Osman Seytumerov, Rüstem Seitmemetov ve Amet Süleymanov’un (Üçüncü Bahçesaray Grubu) davası görüldü. İşgalci mahkeme tarafından; Seytumer Seytumerov için 17 yıl hapis cezası ve 2 yıl denetimli serbestlik cezası; Osman Seytumerov için 14 yıl hapis cezası ve 1,5 yıl denetimli serbestlik cezası; Rüstem Seitmemetov için 13 yıl hapis cezası ve bir yıl denetimli serbestlik cezası; Amet Süleymanov için 12 yıl hapis cezası ve bir yıl denetimli serbestlik cezası kararı verildi.

STRATEJİ-18 EYLEMLERİ NEDİR?

Rusya’nın St. Petersburg ve Moskova kentlerinden bir grup Rus aktivist, 18 Mayıs 1944’te Kırım Tatarlarının sürgün edildiği günün anısına “Strateji-18” adı verilen süresiz bir girişim başlattılar. Aktivistler, her ayın 18’inde Rusya’da tek kişilik eylemler düzenliyorlar. Eylemlerin amacı Rus işgali altında bulunan Kırım’daki durumu anlatmak, Rus toplumunu Kırım’daki insan hak ve özgürlüklerinin ihlali hakkında bilgilendirmek.