Moskova mahkemesi esir alınan 24 Ukraynalı denizcinin tutukluluk süresini uzattı

Güncel
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 19:28
Anife Bilal
17 Nisan 2019, 19:28

Moskova’daki Lefortovo Mahkemesi, Rusya tarafından kasım ayında Kerç Boğazı yakınlarında yasa dışı olarak esir alınan 24 Ukraynalı denizcinin tutukluluk sürelerini uzatma kararı aldı.

Mahkeme Ukraynalı denizciler; Roman Mokryak, Andrey Oprısko, Yevgeniy Semidotskiy, Sergey Tsıbizov, Vladimir Tereşçenko, Bogdan Golovaş, Sergey Popov, Andrey Şevçenko, Mihail Vlasyuk, Denis Gritsenko, Vyaçeslav Zinçenko, Andrey Draç, Yuriy Budzılo, Vladimir Lisovoy, Sergey Çuliba, Yuriy Bezyazıçnıy, Oleg Melniçuk, Viktor Bespalçenko, Sergey Çuliba, Vladimir Varimez ve Vladislav Kostişın’ın  tutukluluk sürelerini 24 Temmuz 2019 tarihine kadar uzatma kararı aldı.

Diğer denizciler Andrey Eyder, Andrey Artemenko ve Vasiliy Soroka’nın ise 26 Nisan tarihine kadar tutuklu kalacağı bildirildi.

RUSYA AZAK DENİZİ’NE GİRİŞ YAPAN UKRAYNA GEMİLERİNE SALDIRDI

Rusya, Karadeniz’de Kerç Boğazı yakınlarında 25 Kasım tarihinde güya “karasularının ihlal edildiği” iddiasıyla Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ait gemilere silahlı saldırı gerçekleştirdi.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Kerç Boğazı açıklarındaki Rusya Federal Güvenlik Servisine (FSB) ait sınır güvenliği teknesinden Ukrayna savaş gemilerine ateş açıldığı bildirildi. Saldırıdan sonra Ukrayna’ya ait üç gemi Rus özel kuvvetleri tarafından ele geçirildi. Gemide bulunan 24 Ukraynalı asker esir alındı.

Daha sonra Kırım’ın sözde mahkemeleri, Ukraynalı askerler hakkında tutuklama kararı aldı. 30 Kasım tarihinde ise Ukraynalı askerler Moskova’daki  tutukevine sevk edildi.

Ukrayna, Rusya tarafından esir alınan askerleri savaş esiri olarak kabul ettiğini açıkladı.

Moskova’nın Lefortovo Mahkemesi, ocak ayında esir alınan 24 Ukraynalı askerinin tutuklama sürelerini 3 ay daha uzatma kararı aldı. Mahkemeye çıkarılan tüm Ukraynalı askerlerin kendini savaş esiri olarak adlandırdığı ve Cenevre Savaş Esirleri Sözleşmesine dayanarak ifade vermeyi reddettiği bildirildi.