"Moskova, Kırım’a Rusları yerleştirerek işgal destekçilerinin sayısını artırmak istiyor"

Haberler
Anife Bilal
17 Ekim 2019, 18:03
Anife Bilal
17 Ekim 2019, 18:03

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Anton Korineviç, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’a kendi vatandaşlarını yerleştirerek, yarımadanın demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını vurguladı.

Konuyla ilgili Korineviç, “Moskova yarımadada işgale destek veren insanların sayısını artırmak istiyor.” dedi.

Ukrayna devlet kanalı UATV’de yayınlanan bir programa katılan Korineviç, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından hazırlanan raporda, Rusya’nın işgal edilen Kırım’da işlediği bir dizi suça yer verildiğini ifade etti.

“BU İŞGALCİ DEVLETİN BİR UYGULAMASIDIR”

Korineviç, bunlar arasında; Kırım Tatarlarına yapılan baskılar, Ukraince eğitim alma yasağı, yarımada sakinlerinin Rus ordusuna çağrılması ve diğer ihlallerin de yer aldığını vurguladı.

Ayrıca raporda, Rusya’nın 2014-2018 yılları arasında yarımadaya 140 binden fazla Rus vatandaşını yerleştirdiğini ifade eden Korineviç, “Bu işgalci devletin bir uygulamasıdır. Kendi vatandaşlarını yarımadaya yerleştirerek Rusya, kesinlikle savaş sırasında vatandaşlarının haklarını koruyan 4. Cenevre Sözleşmesini ihlal ediyor… Rusya’nın bu eylemlerinin, sadece yarımadada işgale destek veren insanların sayısını artırmak için değil Kırım’ın nüfus yapısını değiştirmek amacını taşıdığı da açıkça görülüyor.” dedi.