Moskova, hükumet karşıtı protestolarla çalkalanıyor: Eylemlere 40 binin üzerinde katılım gerçekleşti

12 Ağustos 2019, 19:39

Rusya, başkent Moskova’da devam eden hükumet karşıtı protestolarla çalkalanmaya devam ediyor.

Ülkede eylül ayında yapılması planlanan yerel seçimlere katılması engellenen muhalif adaylara destek olmak maksadıyla 10 Ağustos 2019, Cumartesi günü protestolar yeniden alevlendi.

PROTESTOLARA REKOR KATILIM

Yaklaşık bir aydır devam eden protestolara toplamda 40 bin kişi katıldı. 10 ağustos günü gerçekleşen gösteride, ara ara yağan yağmura rağmen protestocular sloganlara ve pankartlar eşliğinde tepkilerini ortaya koydu.

“Siyasi mahkumlara özgürlük”, “Rusya, Özgür Olacak” sloganları atan göstericiler, Rus yetkililerden muhalif isimlerin yerel seçimlere girebilmesi taleplerini yineledi. Ayrıca eylemciler, Moskova Belediye Başkanı ile diğer üst düzey yetkililerin de istifasını istedi.

MUHALİF LİDERE GÖZALTI

Daha önceki gösterilerin aksine bu kez yetkililerden izin alınmasına rağmen, eylül ayındaki seçimler için adaylığı engellenen muhalif siyasetçi Lyubol Sovol, çalışma ofisinde gösterilerden saatler öncesinde polis tarafından yeniden gözaltına alınmıştı.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Sobol, sorguya çekildiğini haber vererek; “Protestolara katılamayacağım. Ama ben olmadan da ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Rusya özgür olacak.” ifadelerini kullandı.

Kremlin yönetiminin, yaklaşan seçimlere müdahale etmesini protesto eden, ayrıca eylemlerin başlamasını sağlayan Rus muhalif lider Avukat Aleksey Navalnıy, ‘gösteri düzenleme kurallarını tekrar ihlal ettiği’ gerekçesiyle 30 gün hapis cezasına çarptırılmış ve 24 Temmuz 2019 günü cezaevine gönderilmişti.

MUHALİF LİDERLER GÖZALTINDA

Hatırlanacağı üzere Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, belediye seçimlerindeki hukuksuzlukla ilgili eylem düzenlenmesi çağrısında bulunmuştu. Polisin 27 Temmuz 2019 tarihindeki protestolarda da, 1373 kişiyi gözaltına aldığı aktarılmıştı.

Muhalif lider Navalnıy’ın ardından son olarak gözaltına alınan Lyubov Sobol dahil, Ilya Yashin ve Navalny’nin sözcüsü Kira Yarmysh gibi en az 8 muhalif siyasi şu anda tutuklu halde bulunuyor. Rus polisinin, gözaltındaki eylemcilere 15 yıla kadar ceza öngören suçlamalar yönelttiği öğrenildi.


EYLEM
Moskova
protesto
Bunlara da bakın: