Moskova, Donbas'taki ayrılıkçılara desteği ile ilgili sorumluluktan kaçamayacak

09 Kasım 2019, 20:11

Moskova’nın Rusya’nın Rusya yanlısı ayrılıkçı isyancıları desteklemekle suçlandığı Ukrayna’nın açtığı davaları engelleme yönündeki önerisi Uluslararası Adalet Divanınca (UAD) reddedildi.

Aljazeera’nın aktardığına göre Birleşmiş Milletler’in (BM) devletler arası ihtilaflar mahkemesi, Rusya’nın Rusya yanlısı ayrılıkçıları destekleme konusunda Rusya’ya karşı açılan davalarını görme yetkisine sahip olduğunu ve Moskova’nın (davalardan) uzaklaştırılma talebini reddettiğini duyurdu.

RUSYA İŞLEDİĞİ İHLALLERİN YÜKÜMLÜLÜĞÜNDEN KAÇAMAYACAK

Mahkeme oybirliğiyle, Rusya’nın Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçılara yönelik iddialarla ilgili olarak, terörle mücadele ve ayrımcılıkla mücadele anlaşmaları temelinde yargı yetkisine sahip olduğuna karar verdi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Olena Zerkal, mahkeme çıkışında gazetecilere verdiği demeçte, “Bu Ukrayna için büyük bir zafer, sadece Ukrayna’nın değil, bir hukuk devletinin zaferi olduğunu düşünüyorum. Rusya sorumlu olacak ve yorumlarıyla görüşlerini sunmak zorunda kalacak, tüm ihlaller için hesap vermekten kaçınamayacak.” dedi.

Rusya’dan konuya ilişkin henüz bir tepki gelmedi.

Birleşmiş milletler
BM Uluslararası Adalet Divanı
DAVA
Donbas
Rusya
Ukrayna
Bunlara da bakın: