Moskova’daki eylemlerde 1000'den fazla gözaltı!

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
28 Temmuz 2019, 10:18
Mehmet Berk Yaltırık
28 Temmuz 2019, 10:18

Rusya’nın başkenti Moskova’da, muhalif adayların eylül 2019’daki belediye seçimlerine katılmasının engellenmesine ilişkin protestolar devam ediyor. 27 Temmuz 2019 tarihindeki protestolarda polisin 1373 kişiyi gözaltına aldığı aktarıldı.

Rus baskı mekanizması kendi vatandaşlarını hedef almaktan kaçınmadı. Polisler Moskova belediye başkanlığı binası önünde güvenlik önlemlerini yoğunlaştırırken, seçimlere katılmaları engellenen birçok adayın evi ve ofisine eylemler öncesinde baskın yapıldı.

“Bu şehir bizim”, “Utanç duyun” ve “Özgür seçim istiyoruz” sloganlarının dile getirildiği protestoda gözaltına alınanlara ne tür suçlamalar yöneltildiği henüz açıklanmadı.

Hatırlanacağı üzere Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy, belediye seçimlerindeki hukuksuzlukla ilgili eylem düzenlenmesi çağrısında bulunduğundan 30 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

AVRUPA BİRLİĞİ’NDEN KINAMA

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic tarafından Moskova’daki gözaltılara ilişkin açıklama yayımlandı.

“Sözcü tarafından Moskova’da binden fazla barışçıl protestocunun gözaltına alınmasına ilişkin açıklama” (Statement by the spokesperson on the detention of over a thousand peaceful protesters in Moscow) başlığıyla yayımlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Önde gelen muhalif isimler ve gazeteciler dahil binden fazla barışçıl gösterici bugün Moskova’da gözaltına alındı. Eylül 2019’da Moskova’da serbest ve demokratik seçimler için çağrıda bulundular.

Bu tutuklamaları ve barışçıl protestoculara karşı orantısız güç kullanımını, son günlerde yapılan muhalefet politikacılarına yönelik endişe verici tutuklama ve polis baskınlarını izliyoruz. Bir kez daha ifade, örgütlenme ve toplanma özgürlüğü ciddi şekilde baltalanıyor. Bu temel haklar Rus anayasasında yer alıyor ve korunmalarını bekliyoruz.

Eylül 2019’da yapılacak yerel seçimlerin gerçekten demokratik bir süreci temsil etmesi için, bir oyun alanı ve kapsayıcı bir siyasi ortam için (gereken) şartları oluşturmak esastır.

Yaklaşan yerel seçimler yapılırken Rusya Federasyonu yetkililerinden Rusya’nın AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı) taahhütlerine ve diğer uluslararası yükümlülüklerine saygı göstermelerini bekliyoruz.”